Zeka Geriliği Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Zeka Geriliği Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Zekâ Geriliği Nedir?

Zeka geriliği çocuğun içerisinde yer alması gelişim düzeyiyle birlikte bilinç fonksiyonlarının örtüşmemesi durumudur.  Zeka geriliği olan çocuklarda mantıklı bir şekilde planlama, problemlere karşı çözüm getirebilmek, soyut bir şekilde düşünebilme, karmaşık olan olayları anlayabilme, deneyimlerden faydalanarak yeteneklerini ön plana çıkarma düzeyleri birbiriyle paralel bir şekilde hareket etmez. Zeka geriliği yapılacak testler sonucunda ortaya konulur. Burada bireyin ZB puanının 70 ya da bunun altında olması gerekir bunun üzerinde bir durum söz konusu olduğunda bir zeka probleminden söz edilemez. Fakat ZB yapılabilecek tek test olmadığı gibi tek ölçüde değildir. Bunun yanı sıra bireyin toplum içerisindeki davranışlarına da bakmak gerekecektir.

Zeka geriliğinin farklı nedenleri olabilir. Özellikle doğum öncesinde annede olabilecek bir takım hastalıklar ya da ateşli hastalıklar bebekte zeka geriliğine neden olabilir. Ya da doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması gibi pek çok neden sayılabilir. Zeka geriliği olan bir hastada yapılabilecek bir tedavi şekli yoktur bu durum ömür boyu devam edecektir. Zeka geriliği olan çocuklarda ilaç veriliyor olması tedavi edilmesine yönelik değil dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitenin azalmasıdır. Ancak bazı merkezlerde bu uygulamaların bir tedavi şekli gibi sunuluyor olması ailelerinde bunları çaresizlikten talep etmesine neden oluyor. Bu bir anlamda engelli ailelerinde maddi açıdan sömürülmesi anlamını taşıyor.

 Zeka geriliğinin nedenleri nelerdir?

Zeka geriliğinin pek çok nedeni olabilir. Doğum anına bağlı olan nedenler doğum öncesi nedenler ve de sonrası nedenler olarak değerlendirilebilmektedir.  Anne karnındaki nedenlere ise yukarıda belirtmiş olduğumuz ateşli ve bulaşıcı hastalıklar neden olabilir. Ya da annenin gebelik döneminde dengeli ve yeterli beslenmemesi de burada nedenler arasında gösterilebilir.

Zeka Geriliği Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Mıdır?

Zeka geriliği doğuştan gelen bir sorun olduğu için böyle bir sorunun özel sağlık sigortası kapsamında olması söz konusu değildir.  Özel sağlık sigortası genellikle sigorta yaptırdıktan sonra meydana gelebilecek bir sağlık probleminde ortaya çıkacaktır. Bunun için hastalanmadan önce sigortanın başlangıcının yapılması önemlidir. Geçmişten gelen hastalıklar sigorta kapsamında olmadığından dolayı ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyi olacaktır.

27 Temmuz 2021
148 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al