Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Durumlar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Durumlar

Tamamlayıcı sağlık sigortasından verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız öncelikli olarak kapsamının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu sağlık sigortası her durumda size ödeme yapmayacaktır.  Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatının dışında olan durumlar çeşitli nedenlerden dolayı bu hakların kullanılamayacağını ifade eder.

Her sigorta şirketi tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesini hazırlarken genel ve özel şartlar hazırlar. Bu şartlara uyulmaması halinde ise teminat dışında kalınır. Bu durumu daha net bir hale getirebilmek ve sizin anlayabilmeniz için daha açık bir şekilde bahsedelim. Hksigorta.com adresimizde tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Genel şartlar nedir?

Tüm sigorta şirketlerinin poliçelerinde olması gereken zorunlu şartlardır. Bu şartlar sigorta firması tarafından değil Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. İşleyişi ise şu şekildedir. Hasar prosedürü, sigortalının görevi ve yükümlülükleri, anlaşmazlık yaşanması halinde neler yapılabileceği, ödenmesi gereken primler, rücu sözleşmede genel olarak olması gereken şartlardır.

Özel Şartlar

Başlıktan da anlaşılmış olduğu gibi özel şartlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bir tamamlayıcı sağlık sigortasında genel şartlara ek olarak özel şartlar eklenebilir ve poliçenin kapsamı daha da geniş bir hale getirilebilir. Özel şartlar her zaman sigortalının aleyhine olacak şekilde hazırlanmaz. Özel şartların amacı sigortalının ihtiyacına yanıt verebilmesini sağlamaktır.

Genel şartlardaki kapsam dışı durumlar nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz genel şartların kapsam dışında olduğu durumlarda söz konusudur. Örneğin harp durumu, cürüm, cürme teşebbüs gibi hareketler, sigortası olan kişinin kendi hayatını tehlikeye atacak şekilde hareket etmesi, esrar, eroin, kokain gibi vücuda zarar verecek bağımlılıkların olması, biyolojik ve kimyasal silahlar, terör, intihar durumu genel şartların dışında kalan hallerdir.

 Özel şartlardaki kapsam dışı durumlar nelerdir?

Özel şartlarda ise kapsam dışı kalacak konular şu şekilde belirtilebilir. Geçmişten gelen bir hastalığınızın olması durumunda, sigortanız yoksa SGK’nın ödeme yapmadığı hastalıkların, anlaşması olmayan hastanelerde, ayakta tedavi hakkınızın dolması, diş tedavileri, gözlük alımı gibi durumlarda özel şartlar kapsam dışında kalacak ve sigortanız devreye girmeyecektir. Bunlara ek olarak ise tüp bebek, yurt dışındaki tedavileriniz, estetik uygulamaları, kök hücre gibi kapsamlı tedavilerde tamamlayıcı sağlık sigortası devre dışında kalacaktır.

14 Nisan 2019
151 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al