Çocuğunuzun Ateşi Nasıl Ölçülür

Çocuğunuzun Ateşi Nasıl Ölçülür

Tüm çocukların zaman zaman ateşi çıkar. Ateşin kendisi genellikle zarar vermez ve aslında iyi bir şey olabilir. Genellikle vücudun bir enfeksiyonla savaştığının bir işaretidir. Ancak yüksek ateş bazen doktorunuzun dikkat etmesi gereken bir sorunun işaretidir.

Dijital Termometreler

Dijital termometreler en hızlı, en doğru ölçümleri verir ve şu anda doktorların önerdiği tek türdür. Çeşitli boyut ve şekillerde bulunurlar, çoğu süpermarkette ve eczanede satılırlar.

Dijital termometreler kimlerde kullanılır?

  • 3 yaşından küçük çocuklar için en doğru yöntem budur
  • 4–5 yaş ve üzeri çocuklar için en iyisi
  • ilk kontrol için iyi

Yaşa Göre Ateş Ölçüm İpuçları

Her ebeveynin bildiği gibi, kıvranan bir çocuğun ateşini ölçmek zor olabilir. En iyi yöntem çocuğun yaşına ve mizacına bağlıdır.

Dijital termometreler genellikle ucunda bir sıcaklık sensörü ve diğer ucunda okunması kolay bir dijital ekran bulunan plastik, esnek bir proba sahiptir. Termometreniz tek kullanımlık plastik kılıflar veya kapaklar kullanıyorsa, üreticinin talimatlarına göre bir tane takın

3 aydan küçük bebekler için rektal sıcaklık ölçmek için dijital termometre kullanarak en güvenilir sonucu elde edersiniz. Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve 38°C veya 100,4°F veya daha yüksek bir sıcaklığa sahipse doktoru arayın.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

3 ay ile 6 ay arasındaki bebekler için dijital rektal termometre hala en iyi seçimdir. Temporal arter termometresi de kullanılabilir.

6 ay ile 4 yaş arasındaki çocuklar için rektal sıcaklık ölçmek için dijital bir termometre kullanabilirsiniz. Koltuk altı sıcaklığını ölçmek için kulak termometre veya dijital termometre de kullanabilirsiniz, ancak bunlar daha az doğrudur.

4 yaş ve üzeri çocuklar için, çocuğunuz işbirliği yapacaksa, ağızdan ateş ölçmek için genellikle dijital bir termometre kullanabilirsiniz.

Rektal Sıcaklık Nasıl Ölçülür?

Ebeveyn olmadan önce, çoğu insan makattan ateş alma düşüncesinden çekinir. Ancak endişelenmeyin bu basit ve güvenli bir işlemdir.

Ağızdan Ateş Nasıl Ölçülür?

Bir çocukta ağızdan ateş almak kolaydır. Çocuğunuz yemeyi veya içmeyi bitirdikten sonra ağız sıcaklığını ölçmek için 20 ila 30 dakika bekleyin ve çocuğunuzun ağzında sakız veya şeker olmadığından emin olun.

17 Ocak 2022
121 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al