Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer ki ilk gebeliğiniz ise 9 aylık sürenin sonunda her sancıda heyecanlandığınızı ve doktorun kapısını tuttuğunuzu tahmin edebiliyoruz. Ancak her ne kadar heyecanlansanız da sabırsızlansanız da o büyük zaman o anın gelmesinden önce başlamayacaktır. Yani her sancı için doğum başlamıştır demek doğru olmayacaktır. Genelde ilk kez anne ve baba olacaklar bu konuda çok çelişkiye düşer.  Bizde buradan yola çıkarak genç çiftlerimize doğumun başladığı nasıl anlaşılır bunu anlatmak istedik.

Eğer ki doğumunuz planlı olacaksa o zaman bunu kafanıza takmazsınız. Sezaryen durumunda gün önceden belli olduğu içinde heyecan o güne endekslenmiş olacaktır. Ama onların kafasında da bir soru vardır acaba bebeğin dünyaya geleceği gün de bir değişiklik olabilir mi?

Yaklaşan doğumun belirtileri

Son bir aya girildiğinde artık annenin karnı aşağıya doğru inmeye başlayacak ve ön tarafı da hafiften sivrilecektir. Bu hamile bayanın da artık daha rahat nefes alabildiği anlamına gelir elbiseleri de daha az sıkmaya başlamıştır. Bunun nedeni bebek artık rahim kanalına doğum şeklini almaya başlamış ve başı aşağıya doğru dönmüştür demektir. Bunu hissettiğiniz anda bebeğiniz 4 hafta sonra kucağınızda olacak demektir.

Doğum sigortası teklifi için tıklayın!

Doğumun son günlerine geldikçe kilo alımlarınız da artık durmuştur, hatta kilo vermeye bile başlarsınız çünkü vücudunuz artık sıvı atımına geçmiştir. Bazen karnınız o kadar sertleşir ki bunu hissedersiniz. Bu zaman içerisinde tuvalet ihtiyacınız daha fazla olacaktır.

Artık 48 ya da 24 saatiniz kaldı. Doğum başladı başlayacak ve akıntılarınız da ilk başlangıcını yapmaya başladı rengi ise kırmızıya yakın bu arada ağrılarınız da hissedilir hale geldi, ama bunlar daha ön ağrılarınız. Burada iki ağrı arasındaki süre uzun olacaktır.

Doğum başladığında ise ilk ağrınız açıcı sancı olduğundan kuyruk sokumunuzdan başlayarak karnınıza doğru yayılmaya başlar. Eskiler bu durumda kuşak sararlardı. İlk sancının süresi 20–30 saniye kadardır ancak daha sonrasında gücü biraz daha artmaya başlar ve bu kez aralıklar bir düzene ve kısalmaya başlayacaktır. Bu da her 10 dakikada bir ağrı başlaması demek olur evdeyseniz artık hastaneye gitme vaktiniz de geldi demektir.

Hksigorta.com’dan Özel sağlık sigortası teklifi Ankara alabilirsiniz.

25 Ağustos 2020
414 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al