Trafik Sigortası

Anasayfa » Trafik Sigortası

  Trafik Sigortası teklifi almak için, lütfen bu bölümde bulunan formu doldurunuz ya da bizi arayınız.

  Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

  Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı gibi sürücülerinin trafiğe araçlarıyla çıktıklarında mutlaka yaptırmış olmaları gereken bir güvencedir. Zorunlu olmasının ana nedeni ise üçüncü kişilerin trafikte güvence altına alınmasını sağlamaktır. Sigortaya mantık olarak baktığınızda ise üçüncü kişi sizde olabilirsiniz. Bunun içinde neden zorunlu sigorta ve isteğe bağlı değil sorusunun yanıtını da vermiş oluruz. Zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız zaman herhangi bir şekilde meydana gelen kaza neticesinde hasar oluşmuşsa ki bu maddi ve bedeni olabilir güvence altına alınmış demektir.

  Zorunlu trafik sigortası olmayan hiçbir araç trafiğe çıkamaz ve Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan bu uygulamayla birlikte araç ve can güvenliği de güvenceye alınmış olur. Zorunlu trafik sigortası sizin aracınızda meydana gelen hasarı karşılamaz eğer siz aracınızla karşı araca zarar vermişseniz bu durumda devreye girer.
  Peki, zorunlu olan bu sigortayı yaptırmamanız halinde nasıl bir cezai işlem uygulanır?

  Zorunlu Trafik Sigortası Cezaları

  Eğer aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmamışsanız ya da sigortanızın zamanı dolmuşsa o zaman trafikte görüldüğü yerde aracınız bağlanır. Bunun için aracınızın sigortasının dolması halinde hemen yenilemenizi de tavsiye ederiz. Peki, bu uyarıya uymadınız sigorta yaptırmadınız ve trafikte polise yakalandınız böyle bir durumda başınıza gelecekler ise şunlar olacaktır.

  Aracınız direk olarak bağlanır ve otoparka çekilir. Yani size kesilen cezayı ödeyerek yolunuza devam etme gibi bir şansınız olmuyor. Bunu şehirler arası bir yolda düşünürseniz sizin büyük bir sıkıntı yaşayacağınız anlamına gelecektir. Şehir içinde de aynı şekilde tüm planlarınız da aksamış olacaktır. aracınız otoparka çekildiğinde ise yaşayacaklarınız da çok kolay olmayacak. Cebinizden ciddi miktarda para çıkacağı gibi bu zamana kadar yaptırmadığınız sigortanızı yaptıracak ve bunun yanı sıra yaşadığınız streste yanınızda kalacaktır. Otoparka aracınızı almak için gittiğinizde ise size kesilen cezanın ödenmesi gerektiği gibi sigortanızı da yaptırmanız istenecektir. Bunları tamamladıktan sonra otopark ücretini ödeyeceksiniz ve aracınızı ancak bu şekilde bulunduğu yerden alabileceksiniz.

  Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

  Zorunlu trafik sigortasında ise limitler meydana gelen hasara göre farklılık gösterecektir. Eğer ki can kaybı meydana gelmişse bu durumda kan bedeli denilen ölen kişinin yakınlarına da belli bir miktarda para vermeniz gerekecek. Yaralanma durumunda hastane masrafları ve aynı şekilde araçta meydana gelen hasarın karşılanması gibi.

  Call Now ButtonAra ve Teklif Al