Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Yol Vergisi Nedir?

Bu makalemizde gündemi meşgul eden yol vergisi nedir, ne zaman ve nasıl ödenir gibi önemli sorular hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Türkiye, her geçen gün ekonomik anlamda farklılaşım yaşamaya devam ederken devlet ciddi anlamda farklı yöntemler izliyor. Vergi haberleri içerisinde özellikle son dönemde gündemi ciddi anlamda meşgul eden yolu ise yol ve trafik katkı payı adı altında alınacak vergi. Devletin bu anlamda atacağı adım ile alakalı olarak merak edenleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Yol Vergisi Yol ve Trafik Katkı Payı Nedir?

Türkiye genelinde bildiğimiz gibi devletin birçok farklı alanda hizmet sağlayabilmesi için vergiler olmazsa olmazlar arasındadır. Vergiler, devlet kasasına girdiği gibi bunlar da bize hizmet olarak geri döner. Devlet, zaman içerisinde yeni vergi uygulamaları ile birlikte insanlara daha iyi hizmet sunabilmeyi amaçlar. Ancak kimi noktada insanlar, belediyelerin hizmetlerinden memnun değildir. Bu neden dolayısı ile devlet, belediyelere yol çalışmaları için aktarılmak üzere böyle bir adım atma yoluna gidecek. Üstelik alma tarzı da aslında doğrudan araç sahiplerine yönelik olacak.

Yol Vergisi Nasıl Ödenir?

Devlet, bu anlamda somut adımlar atarken bu verginin kimlere mal edileceği konusunda da oldukça derin düşünmüş gibi görünüyor. Yol vergisi yani yol ve trafik katkı payı, sadece otomobil sahiplerinden alınacak. Bu verginin alınmasında ki esas amaç, aslında belediyelerin il ve ilçe merkezlerinde, aynı zamanda sokaklarda yolları düzeltmesi içindir. Bu vergi kapsamında alınan ücretlerin tamamı belediye fonlarına dağıtılacak.

Peki, yol vergisi ne zaman ödenecek? Ne şekilde ödenecek? Bu soruyu daha şimdiden çok fazla soran insan olduğunu biliyoruz. Bizlerde edindiğimiz bilgiler ise sizlere bu anlamda detayları sunmak istiyoruz. Yol vergisi yani yol ve trafik katkı payı, 6 ayda bir ya da yıllık olmak üzere MTV (motorlu taşıtlar vergisi) üzerinden alınacak.

Aracınız için ödediğiniz MTV değerinin %10’u kadar yol ve trafik katkı payı ödeyeceksiniz. Üstelik bu vergi, sadece araç sahiplerinden alınacak. Motosikletiniz ya da plaka sahibi elektrikli bisikletiniz dahi varsa vergiye tabi her aracınız için bu vergiyi ödeyeceksiniz. Devlet, bu vergiden edindiği gelirin tamamını ise belediyelere yol yapım fonu olarak sunacak.

27 Şubat 2020
111 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al