Siyatik Ağrısının Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Siyatik Ağrısının Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Siyatik ağrısını hafifletmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar reçetesiz satılan ilaçlar, kremler, egzersizler, masaj ve ameliyat gibi değişkenlik gösterir.

Siyatik veya siyatik sinir ağrısı, çeşitli bacak veya sırt semptomlarını tanımlayan spesifik olmayan bir terimdir. Bacaklara kalçadan yayılan keskin veya yakıcı bir ağrıya işaret edebilir.

Siyatik kendi başına bir tanı değil, altta yatan bir durumun sonucudur.

Siyatik Ağrısı Tedavi Seçenekleri

İlaçlar: İbuprofen ve aspirin gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar siyatik ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir.

Ağrı düzelmezse, doktorlar omurgaya steroid enjekte etmeyi önerebilir. Steroid enjeksiyonları şişliği azaltarak ağrıya yardımcı olabilir. Bu yalnızca kısa bir süre için işe yarar ve bazı insanlar ağrıyı daha da kötüleştirebileceğini fark eder.

Kremler: Çoğu olmasa da bazıları kremlerin siyatik ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, bu kremlerin iyileştirici olmadığını ve sadece ağrıyı geçici olarak maskeleyeceğini unutmamak önemlidir.

Egzersizler: Aktif kalmak da çok önemlidir ve siyatik ağrısına neden olabilecek iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.  İnsanlar, ağrının izin verdiği ölçüde yürüme ve yüzme gibi hafif egzersizler deneyebilirler.

Fizyoterapistler hastalarının gücünü artıran, kalça ve omurganın hareketliliğini geliştiren ve alt vücutta esnekliği koruyan veya geliştiren egzersizler yapmaya çalışırlar.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Fizyoterapist, hipermobil ise, bir kişinin siyatik tedavi programından gerilmeyi kaldırabilir. Bu, kişinin eklemlerini tipik hareket aralığının ötesine taşıyabileceği anlamına gelir. Ayrıca siyatik ağrısını daha da kötüleştirecek kadar egzersiz yapmamak veya esnememek de çok önemlidir. Siyatik ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek egzersizler şöyledir:

Yüz üstü yere yatın, tüm gövdeyi ve bacakları düz bir çizgide tutarak, dirsekleri omuzların hemen altında tuttuğunuzdan emin olarak ön kollar ve ayak parmakları üzerine kaldırın. Mümkün olduğunca uzun süre tutun.

Dizden göğse germe yapmak için başınızın altında küçük bir yastıkla sırt üstü yatın, dizler bükülmüş ve ayaklar yerde düz, kalça genişliğinde açık tutun bir dizinizi göğsünüze doğru bükün ve iki elinizle tutun. 20–30 saniye tutun. Her iki tarafta iki kez tekrarlayın.

Siyatik sinir mobilizasyonu gerçekleştirmek için başınızın altında küçük bir yastıkla sırt üstü yatın, dizler bükülmüş ve ayaklar yerde düz, kalça genişliğinde açık bir dizinizi göğsünüze doğru bükün ve iki elinizle dizin arkasını tutun. Bacağı yavaşça düzeltin. Siyatik sinir ağrısı noktasında durun. Bu noktanın ötesine geçmek acıyı daha da kötüleştirebilir. 5–10 saniye bekleyin. Her iki tarafta 10-20 kez tekrarlayın.

20 Mayıs 2021
23 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al