Lastik Yarılması Kasko Dahilinde midir?

Lastik Yarılması Kasko Dahilinde midir?

Kasko araç sahiplerinin beklenmedik anlarda karşılaştıkları teminatlar dahilindeki tüm masrafları karşılayan bir güvence türüdür. Bunun için aracınıza kasko yaptırdığınızda aracınızı ve kendinizi olası maddi hasarlara karşı korumuş olursunuz. Girişte de bahsettiğimiz gibi aracınızın kaskolu olması sizin için bir güvence sağlayacak lakin bu güvencenin de elbette ki bir takım sınırları vardır ve bu sınırlarda teminatlar çerçevesinde düzenlenmiştir. Poliçenizi yakından incelediğinizde nelerin kasko kapsamı içerisinde olduğunu da görebilirsiniz.

Kasko önemli ve bazı kasko firmaları da kendilerince ek teminatlar belirleyerek sürücülerin ellerini biraz daha kuvvetlendirmişlerdir. Bunu yapmalarının nedeni ise kendilerine daha fazla müşteri toplayabilmek içindir. Bizde bu teminatlar arasında yer alan lastik yarılması hususunu biraz açalım istedik. Yani aracınızla seyahat ederken lastiğiniz patladığında kaskonuz bu zararınızı karşılar mı?

Eğer ki kasko şirketi size verdiği teminatta bunu kapsam içerisine almışsa o zaman hiçbir zararınız olmadan kasko firması lastiklerinizin parasını ödeyecektir. Ancak burada elbette ki lastik yarılmasıyla ilgili olayın oluş nedeni önemli bir konudur. Çünkü sigorta şirketi böyle durumlarda bir takım şartlar öne süreceklerdir. 

Lastik Yarılmasını Kasko Karşılar mı?

Lastiğinizin yarılması halinde kasko kapsamında karşılama yapılacaktır. Ancak lastiğinizin bir çarpma ya da hasar veya sabotaj gibi nedenlerden dolayı yarılmış olması gerekiyor. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak uzun yoldasınız ve seyir halindeyken aracınızın lastiği birden yarıldı. Bu durum yıpranma neticesinde gerçekleşmiş olan bir sorun olduğundan dolayı kasko şirketiniz lastiğin parasını karşılamayacaktır. Ancak giderken açık bırakılmış olan bir kanalizasyon kapağına düşerek lastiğinizi yarmışsanız o zaman kasko lastiğinizin zararını karşılayacaktır.

Konuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken husus lastiğin bir kaza veya dış bir etken neticesinde zarar görmesidir. Aslına bakarsanız böyle bir kaza sonrasında yalnızca lastiğiniz değil aracınızın rotlarında ya da ön takımlarında bir takım sorunlar meydana gelebilecektir.

Toparlayacak olursak şöyle bir açıklama yaparız. Aracınızın lastiğinin patlaması sizden ya da yıpranmadan kaynaklanan bir durum olabilir. Bu nedenle de kasko patlayan bir lastiği asla ödemeyecektir. Sigorta şirketinizin çekicisinden yararlanarak aracınızı lastik servisine götürebilirsiniz. Günümüzde kasko hizmetinin kapsamı genişleyerek devam etmektedir.

27 Eylül 2019
567 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al