Hamilelikte Ağırlık Kaldırmak Güvenli mi?

Hamilelikte Ağırlık Kaldırmak Güvenli mi?

Formda kalmak için beklerken düzenli bir egzersiz rutini sürdürmek önemli olsa da, değişen vücudunuza uyum sağlamak için bazı ayarlamalar yapmanız gerekecektir. Hamileliğiniz ilerledikçe ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınmanız bir tavsiyedir;

İşte hamilelikte güvenle ağırlık kaldırma hakkında bilmeniz gerekenler.

Hamileyken Ağırlık Kaldırmak

Hamileyken egzersiz yapmak için en iyi uygulamaları izlemeniz gerekecek; daha hafif ağırlıklar kaldırmak, formunuza daha fazla dikkat etmek veya değişen yeteneğinize uyum sağlamak için yeni rutinler denemek. Hamilelik aşırı bir programa başlamanın zamanı değil . Bunun yerine, doğum öncesi yoga veya yürüyüş gibi daha hafif egzersiz rutinlerini deneyin.

Ağırlık Kaldırmanın Faydaları

Hamilelik sırasında ağırlık kaldırmak sadece formda kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu ebeveynliğe hazırlamanıza da yardımcı olabilir. Doğru ve uygun ağırlıkla yapıldığında, kuvvet antrenmanı oldukça faydalıdır.

Sırt Kaslarını Güçlendirir

Alt sırt ağrısı tüm hamile insanların yaklaşık üçte ikisini etkileyen, hamilelik sırasında oluşan yaygın bir problemdir. Bunun nedeni, büyüyen bir rahim ve büyümüş göğüslerin ağırlık merkezinizi değiştirebilmesi ve sırtınızın eğriliğini artırabilmesidir, bu da sırt kaslarına ekstra baskı uygular. Kaldırma ağırlıkları sırt kaslarını güçlendirebilir ve çekirdek gücünü artırabilir, bu da değişen vücudunuzun ek ağırlığını desteklemeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Daha Kolay Emek

Araştırmalar, egzersizin, özellikle direnç eğitiminin, doğum sonuçları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sezaryenle doğum şansını azaltabilir ve hastanede kalış süresini azaltabilir;

Daha İyi Kilo Yönetimi

Hamilelikte kilo alımı beklenir ve bebeğinizin büyümesini desteklemek için önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla kilo alımı, çocuğunuzda obezite riskini artırırken, gebelik diyabeti ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Araştırmalar, ağırlıklarla kuvvet antrenmanı da dahil olmak üzere düzenli bir egzersiz programının hamilelik sırasında aşırı kilo alımını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Karnınıza Veya Sırtınıza Yatmaktan Kaçının

İkinci ve üçüncü trimesterde sırt üstü yatmak, rahmin oksijeni giderilmiş kanı kalbe taşıyan ana damar olan vena kavayı sıkıştırmasına neden olur. Bu, bebeğe kan oksijen akışını azaltır. Bunun yerine, pozisyonunuzu eğik, oturur veya dik olacak şekilde değiştirin.

11 Eylül 2021
160 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al