Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

2020 Hız Sınırı Cezaları Ne Kadar Oldu?

2020 Hız Sınırı Cezaları Ne Kadar Oldu?

Trafik için konulmuş kurallar araç sahiplerini ve yayaları kapsar bu kurallara uymadığınız takdirde sizlere yaptırım uygulanır. Uygulanacak yaptırımların başında trafik cezası gelir ülkemizde en çok ihlal edilen kuralların başında hız sınırı geliyor. Özellikle şehirler arası yollarda bu kuralların çok sık ihlal edildiğini görebilirsiniz.

Hız sınırına uyulmasına ve trafik kazalarının önüne geçilmesi adına her yıl düzenli olarak trafik cezaları belirlenir. Bu cezalar yeni yıla girildiğinde belli oranlarda artış gösterir. Bazı araç sahipleri bunu devlete kazanç olarak görse de bu durum araç sahiplerine kuralları ihlal ettikleri için bir yaptırımdır. Olası kazaların önüne geçmek için bu gibi yaptırımlar gereklidir. 2020 yılı içinde belli oranda zam yapılarak yeni radar cezaları belirlenmiştir. Hız sınırını ihlal ettiğinizde belli bir para cezası ile ceza puanı verilir. Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmanız halinde 288 TL ceza ödemesi yapmanız gerekir. Bu para erken ödeme ile % 25 indirimli olarak ödenebilmektedir. Ayrıca araç sahibi 15 ceza puanı alır. Hız sınırınız yüzde 30’dan fazla aşmanız halinde 598 TL para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Para cezasının yanı sıra 20 ceza puanı da hanenize eklenir.

Trafik cezalarıyla araç sahiplerinin mutlaka bu kurallarla ilgili sonuçların neler olduğunu bilmesi gerekiyor. Trafikte hangi durumların cezai yaptırım gerektirdiğini bilmek ve trafik para cezalarının tutarları hakkında bilgi sahibi olmak, daha tedbirli davranılması için önemlidir.

  • Seyir halinde cep veya araç telefonu kullanmak 288 TL
  • Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak 288 TL
  • Kırmızı ışık kuralına uymamak 288 TL
  • Hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak 1,228 TL
  • Geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek 288 TL
  • Öndeki aracı geçerken geçme kurallarına aykırı davranmak 288 TL
  • Sağa, sola, dönel kavşaklarda ve dönel kavşaklarda geriye dönüş kurallarına uymamak 132 TL
  • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 132 TL

Trafik Cezaları Öğrenme

Trafik cezalarını aşağıdaki adreslerden öğrenebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama” kısmından sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Siz değerli takipçilerimize trafik cezaları hakkında bilgilendirme yaptık. Bunun haricinde sigorta teklifi almak isterseniz; trafik sigortası, kasko sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, Özel sağlık sigortası, konut sigortası ve iş yeri sigortası gibi bir çok alanda yardımcı olabiliriz.

23 Mart 2020
76 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al