Tiptronik Vites Nedir?

Tiptronik otomobillerde birden fazla şanzımanın aynı anda kullanılabilmesini ifade eden bir sistemdir. Bu tarz bir vitese sahip olan otomobil sürücüleri araçlarını isterlerse kendileri kullanabilir isterse otomatik vites olarak kullanabilir. Araç sürücünün isteği doğrultusunda hareket etme kabiliyetine sahiptir. Örneğin yolda otomatik vitesle giderken istediğiniz bir anda aracınızı manuel vitese alabilirsiniz. Tiptronik vites uygulaması yaklaşık olarak 1989 yılında bir yarış aracı üzerinde kullanılmaya başlanmış ve yapılan bu uygulamanın beğenilmesi ve kullanıcısı tarafından memnuniyetle karşılaşması sonrasında giderek diğer araçlarda kullanımı da yaygın hale getirilmiştir.

İlk Triptronik Vites Araç Hangisidir?

Tiptronik araçların ilk patent sahibi Porsche markasıdır. Fakat daha sonra diğer otomobil markaları da kendi vites sistemlerini geliştirerek şekillendirmişlerdir. Tiptronik vitese sahip olan bir araç yolda giderken sürücünün yalnızca vitesi belirtilen yöne doğru çekmesi yeterli olacaktır. Normal bir vites gibi kutusu olmasa da küçük hareketler yapmak ya da dokunmak bu vitesin geçişini sağlayabilmek için yeterli olacaktır. Vites geçişleri sinyalizasyon sayesinde yapıldığından dolayı hassastır.

Triptronik Vites

Bu tür viteslerde vites değiştirme işareti artı ve eksi olarak gösterilmiştir. Vites büyütülmek isteniyorsa artı yönünde küçültülmesi isteniyorsa eksi yönünde hareket edilmesi yeterli olacaktır. Bazı araçlarda vitesin kolda olduğu da bilinir. Burada da yine geçişler koldan yapılarak değişim sağlanabilmektedir. Ancak koldan vitesli modeller genelde spor konseptinde olan araçlardır.

Manuel seçeneği kullanılırken şanzıman doğrudan devreye girer ve devir yükselmesinde ya da düşmesinde vites otomatik olarak geçiş yapar. Her marka kendisine göre sistem geliştirmiş olduğundan dolayı devir sayısı farklılık gösterecektir. Standart araçlarda devir sayıları düşüktür ancak spor olan araçların performansa dayalı olarak çalıştıklarından dolayı devir sayıları daha yüksektir.

Birçok marka tiptronik vites sistemiyle araç üreterek satışa sunmuşlardır.  

Triptronik vites sürücüler için büyük bir konfor sağlarken aynı zamanda aracın değerinin de artmasını sağlar. Bazı markalar bu sistemi farklı isimlendirerek piyasaya yeni araçları alırken aslında mantık aynı şekilde hareket eder. Günümüzde bu tar üretimi yapılan araçların sayıları da azımsanmayacak kadar fazladır.  Bu şekilde otomobillerde vites değişimi çok hızlı bir şekilde gelişerek büyümeye devam etmektedir.

02 Ekim 2019
972 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al