Yetişkinlerde ve Çocuklarda Ateş

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Ateş

Ateş, vücut ısınızın normalden yüksek olduğu zamandır. Ortalama vücut ısısı 37°C, civarındadır.

Ortalama vücut sıcaklığınız bundan daha yüksek veya daha düşük olabilir. Ayrıca gün boyunca biraz dalgalanabilir. Bu dalgalanmalar yaşa ve ne kadar aktif olduğunuza göre değişebilir. Vücut sıcaklığınız genellikle öğleden sonra en yüksektir.

Vücut ısınız normalden daha yüksek olduğunda, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma sürecinde olduğunun bir işareti olabilir.

Aşağıdaki sıcaklıklar veya daha yüksek sıcaklıklar ateşi gösterir:

  • Yetişkinler ve çocuklar 38°C
  • Bebekler 37,2°C

Ateşin Belirtileri Nelerdir?

Ateşle ilişkili genel semptomlar şunları içerebilir:

  • Titreme
  • Ağrı ve sızılar
  • Baş ağrısı
  • Terleme veya kızarma hissi
  • İştahsızlık
  • Dehidrasyon
  • Zayıflık veya enerji eksikliği

Çocuklarda Ateşli Nöbetler

6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ateşli nöbetler gelişebilir. Bu nöbetler çok yüksek ateşler sırasında ortaya çıkabilir. Ateşli nöbet geçiren çocukların yaklaşık üçte biri başka bir nöbet geçirecektir. Tipik olarak, çocuklar ateşli nöbetler geçirir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Düşük dereceli ve yüksek dereceli ateşler

Yetişkinler ve çocuklar için düşük dereceli ateş, vücut ısınızın normalin biraz üzerine çıkmasıdır. Bu genellikle 37,1°C ile 38°C arasındadır.

Yüksek dereceli ateşi olan kişiler tıbbi yardım almalıdır. Yetişkinler için 39,4°C sıcaklıktır. 3 aylıktan büyük çocuklar için bu, 38,9°C veya daha yüksek bir rektal sıcaklıktır.

Yetişkinlerde ve Çocuklarda

Hafif veya düşük dereceli ateş durumlarında, ateşinizi çok hızlı düşürmeye çalışmak iyi bir fikir olmayabilir. Ateşin varlığı, vücudunuzdaki bir enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabilir. Yüksek ateş veya rahatsızlığa neden olan ateş durumunda, aşağıdaki tedaviler önerilebilir:

Seçenekler arasında ibuprofen (Advil) veya asetaminofen (Tylenol) bulunur. Ağrılarınızı ve ağrılarınızı hafifletmeye ve sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olabilirler. Çocuklar için doz bilgilerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Ateşinize neden olan bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa doktorunuz antibiyotik yazacaktır. Antibiyotikler viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılamaz.

Ateş dehidrasyona neden olabilir. Su, meyve suyu veya et suyu gibi bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Pedialyte gibi rehidrasyon solüsyonları küçük çocuklar için kullanılabilir.

Ateşinize neden olan şeyden kurtulmak için yeterince dinlenmeye ihtiyacınız olacak. Vücut ısınızı yükseltebilecek yorucu aktivitelerden kaçının.

06 Haziran 2021
220 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al