Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kaza Anında Yanınızda Olması Gereken Belgeler

Kaza Anında Yanınızda Olması Gereken Belgeler

Trafik kazası herkesin başına gelebilecek istenmeyen bir olaydır. Her ne kadar önlem alınmaya çalışılsa bile bir anlık dalgınlık neticesinde yaşanılan kaza sonrasında da bir takım sürprizler yaşanmak istenmiyorsa mutlaka neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu sayede olası can kaybı ve daha büyük maddi kayıplarında önüne geçilmiş olunabilir. Kaza anında alınacak olan önlemleri anlatmadan önce isterseniz kaza nedir? Bunun bir açıklamasını yaparak başlayalım.

Kaza Nedir?

Kaza aniden meydana gelen ve insanın isteği ve beklentisi dışında yaşanılan can ve mal kaybına neden olan tüm olaylardır. Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen kazaların geneline baktığımız zaman en fazla karşılaşılanın da trafik kazaları olduğunu görebiliriz. Bunun için trafiğe çıkan her aracın zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Bunun yanı sıra kendisini ve aracını güvenceye almak istiyorsa kasko sigortası ve ferdi kaza sigortası da yaptırılabilir. Bu sayede oluşabilecek olan maddi zararlarda telafi edilmiş olunacaktır. Trafik kazası sonrasında önlem alabilmeniz için öncelikli olarak yanınızda bulundurulması gereken ve zorunlu olan bir takım ihtiyaçlar vardır. Bunlar ise şu şekildedir.

Kaza Anında Yanınızda Bulunması Gereken Belgeler Neler?

Kaza Tespit Tutanağı

Kazaya karışan her iki tarafın anlaşma sağlaması halinde kaza tespit tutanağının tutulması gerekir. Eğer ki bir anlaşma sağlanamıyorsa bu durumda polis ya da jandarmaya haber verilmesi gerekir. Böyle durumlarda kaza tespit tutanağını kolluk kuvvetleri tutacaktır.

Alkol Raporu

Kaza sırasında alkol kullanılıp kullanılmadığı önemlidir. Çünkü bu aynı zamanda kusurun da belirleyicisi olan bir faktördür. Polis alkol tespiti yaparak kişilerin bu durumu hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Ehliyet

Her otomobil sürücüsünün ehliyeti mutlaka yanında olması gerekiyor. Bunun içinde ehliyet yalnızca kaza anında değil her zaman yanınızda olması gereken belgeler arasında yer alır.

Araç Ruhsatı

Ehliyet ne kadar önemli ve yanınızda bulunması gereken bir belge ise aracın ruhsatı da aynı öneme sahiptir. Ruhsat aracın kime ait olduğunu belgeler. Bunun içinde aracınızda mutlaka olması gerekir.

Yukarıda bir kaza sonrasında yanınızda mutlaka olması gereken belgelerle ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

01 Temmuz 2019
176 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al