Arabama Yanlış Yakıt Koydular Ne Yapmalıyım?

Arabama Yanlış Yakıt Koydular Ne Yapmalıyım?

Bir insanın aracıyla ilgili olarak en çok korktukları noktalardan bir tanesi benzinliğe yanaştıklarında ödeme yapmaya gittiklerinde pompacının yanlış bir akaryakıt koymasıdır. Bu söylenince basit gibi görünen bir sıkıntıdır ancak o anda fark etmezseniz başınıza çok büyük sıkıntı alacaksınız demektir. Bunun içinde öncelikli olarak yapmanız gereken şey aracınızın hangi yakıt türünü kullandığını pompacıya söylemektir.

Ancak bazı durumlarda sizin dalgınlığınız ve pompacının dalgınlığı sonucunda kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda da aracınıza yanlış yakıt konduğunu gördüğünüz anda kontak çevirmemeniz ve yakıt pompasının devreye girmemesini sağlamanız gerekiyor. Örneğin bunu fark etmediniz ve dizel bir araca benzin koydunuz. Bu durumda kontağın çalışmasıyla birlikte benzinin geçtiği yolda tüm parçalar zarar görmeye başlıyor. Kısaca benzin nereden geçerse o parçayı eritiyor. Bu durumda da dizel bir motorun tamir masrafını düşündüğünüzde cebinizdeki paraya göz dikilmiş olduğunu da söyleyebiliriz. Benzinli araca dizel koyarsanız bu kez de enjektörlerin zarar görmesine neden olacaksınız.

Hksigorta.com’dan Ankara Kasko Sigortası Teklifi Al

Sonuca gelecek olursak. Aracınıza yanlış bir yakıt konduğu anda artık motorunuzun başına gelen bellidir ve sizi bir tamirci süreci bekliyor. Burada da motorun tamamen yeniden yapılması gerekir. Sanırım yanlış yakıt konması durumunda başınıza neler gelebileceğine dair bir bilgi edindiniz. İşin teknik boyutundan ziyade bu konuyu merak edenlere kısaca bilgi vermek istedik.

Bu durumu benzinlikte değil de yolda fark ederseniz ki bunu da motorun çalışma şeklinden anlayabilirsiniz. Bu durumda hemen kontak kapatıp çekici çağırmalısınız. Servise çekilen aracınızın depo kısmı yıkanarak ve genel kontrolü yapılarak teslim edilecektir. 97 oktan yerine 95 oktan benzin koymak verebileceği zarar çok azdır, olursa uzun vadede sık kullanmakla ya da hiç olmaz. Yanlış yakıt aldık, aracımızı çalıştırdık hasar oldu! Bundan sonra kanunen hakkımız olan ve tesis hatası olmasından dolayı, masraflarımızı ödeyeceklerdir. Burada kaçırmamız gerek nokta yakıt aldığınıza dair fişi saklamamız yeterli olacaktır.

Aracınızı güvence altına almış olmak size profesyonel anlamda daha keyifli bir sürüş sağlayacaktır. Bu nedenle Ankara kasko sigortasını mutlaka yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

22 Mayıs 2020
466 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al