Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Yağmurda Araç Kullanımı

Yağmurda Araç Kullanımı

Kış bitti neredeyse ve baharın geldiği şu günlerde artık yağmurlarda biraz daha fazla kendisini göstermeye başlayacak. Bunun içinde yağmurlar başlamadan önce bir sürücünün bu tür havalarda nasıl otomobil kullanmaları gerektiği hakkında bilgiler verelim istedik.  Bir sürücü şartlar ne olursa olsun öncelikli olarak kendini havanın şartlarına göre ayarlaması gerekir ve bunun içinde mutlaka hava şartlarına karşı hazır olmalıdır. Kendiniz dışarıdan yapacağınız en önemli şey ise aracınızın lastiklerini kontrol etmek olmalı. Çünkü bir lastik yağışlı havada ister istemez daha geç tutacaktır. Bunun içinde lastikteki yağmur kanallarının aktif bir şekilde işlevini sürdürüyor olması gerekiyor. Lastik bir sürücünün sürüş konforunu etkileyecek en önemli şeydir. Bahar aylarında da bunun için lastiklerinizin kontrolünü sağlamak durumundasınız. Yağmur yağdığı zaman görüş mesafeniz önemli ölçüde düşecektir. Görüşün düşmesi ise bir tehlike demektir. Aracınızın kaloriferlerinin çalışmaması camların da buğulanacağı anlamına geleceğinden dolayı böyle durumda aracınızı bakım temizliğini yapmadan asla yola çıkmamanız gerekiyor. Özellikle uzun yola çıkacaksanız mutlaka yola çıkmadan önce bunları gözden geçirmelisiniz. Acemi ya da trafikte yeni olan sürücülerin kafasındaki soru işareti de yağmurlu havada araç kullanmak zor mu, böyle durumda ne yapılabilir?

Yağmurlu Havada Otomobil Kullanımı

Otomobil kullanırken dışarıdan sizi tehdit edecek olan her şey sürüşünüzü de etkileyecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi lastikleriniz burada ilk sıralardandır. Bunun yanı sıra frenlerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Farlarınız, aynalarınız gibi pek çok faktörde sürüşünüzü etkileyecektir. Güneşli bir havada araç kullanmak rahat ve keyiflidir. Ancak yağmurda bunu bulamazsınız. Güneşli havada asfalt üzerinde ıslaklık olmayacağından dolayı lastiklerin yere tutunması daha kolay olacaktır. Ancak yağmur yağdığı zaman böyle bir tutulma söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla sürerken bunu göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Yağmurlu bir havada otomobil sürmek elbette zordur. Ancak işin tekniğini bildiğinizde ve dikkatli hareket ettiğinizde yağmurda araç kullanmak sizi rahatsız etmeyecektir. Bunun için yağmurlu bir havada nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmeden yola çıkarsanız başınıza gelebilecek riskleri de göze almışsınız demektir. Bu risklerden bir tanesi de sizin canınızla sonuçlanması olabilir.

07 Nisan 2019
163 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al