Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Yeşil Kart Sigortası Ne Anlama Geliyor?

Yeşil Kart Sigortası Ne Anlama Geliyor?

Yeşil kart sigortası aynen zorunlu trafik sigortasının şartlarına sahip içerik olarak da denk sayılabilecek olan bir sigorta türüdür. İnsanlar yurt dışına çıkmak istedikleri zaman gidecekleri ülkelere göre sigorta yaptırmak zorundalardır. Çünkü bazı ülkeler yeşil sigortayı zorunlu tutmuşlardır. Bunun nedeni ise gittiğiniz ülkede aracınızla gezerken yaşayabileceğiniz zararlarınızın yeşil kart sigortanız sayesinde teminat altına alınmasını sağlamaktır. Dolayısıyla özellikle uluslararası yolculuklarda aracınızı da maddi risklere karşı korumuş olursunuz. Yeşil kart sigortasının bugün 50’ye yakın ülkede geçerliliği vardır ve bu uygulamada 1953 yılında Türkiye’de yürürlüğe girmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bizim ülkemizden yurtdışı ziyaretlerinde genellikle otomobil tercih edilmesinden insanların yeşil kart sigortası ve yaptırılması gerektiği hususunda herhangi bir bilgisi yoktur.

Bu uygulamanın zorunlu hale gelmesindeki en önemli neden aracınızla beklenmedik bir şekilde karşılaşabileceğiniz maddi ve manevi zararlarınızdır. Çünkü kendinizi koruma altına almadığınız bir ülkede nelerin de olabileceğini asla bilemezsiniz. Bu da olması halinde sizin canınızın önemli derecede yanması demektir.

Herkesin uçakla uluslararası ziyaretlerde bulunacağı söylenemez özellikle de yakın ülkelere bazı sürücüler araçlarıyla gitmenin daha konforlu olabileceğini düşünürler. Dolayısıyla bu sigortanızın olmadan sizin geçmeniz de mümkün olmayacaktır. 

Yeşil kart sigortasına her ülke dahil değildir. Bunun içinde öncelikli olarak hangi ülkelerde var bilmek gerekir. Var olan ülkelerde ise yeşil kart büroları vardır. Olası bir kaza durumunda ise buraya başvuruda bulunmanız gerekli olacaktır. 

Yeşil kart sigortası en az 15 günlük yani 2 haftalık olarak yapılır ancak 1 yıla kadar uzatma imkanınız vardır. Standart araç sigortalarından tek farkı ise daha kısa süreliğine yapılabiliyor olmasıdır. Bu sigortanın düzenlenebilmesi için ise aracın kullanıcısı olması gerekir. Çünkü aracın kullanıcısı olmadıktan sonra sizin girişinize müsaade edilmeyecektir. Yeşil kart sigortası hazırlanırken 2 parça olarak verilir. Bir parçası yani nüshası sigortalıya diğeri ise sigorta şirketine verilir.  Verilen nüsha ise yeşil renktedir. Zaten adına da yeşil kart sigortası denilmesinin nedeni budur. Elinizle doldurulmuş olan bir evrakın kabulü de olmayacaktır.

Yurt dışına çıkarken ya da çıktığınızda herhangi bir sorun yaşamamak ve de aracınızın güvende olmasını istiyorsanız mutlaka yeşil kart sigortanızı yaptırmanız gerekir.

23 Eylül 2019
156 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al