Doğum Lekesi Nedir ve Türleri

Doğum Lekesi Nedir ve Türleri

Doğum lekeleri isimlerini basit bir nedenden dolayı alırlar. Bunlar birçok yeni doğan bebeğin cildinde bulunan izlerdir! Bir bebek ya doğmadan önce ya da doğumdan hemen sonra doğum lekelerine sahip olabilir.

En yaygın doğum lekesi türlerinden birine hemanjiyom denir. Hemanjiomlar, cildin belirli bir bölgesinde büyüyen bir grup küçük kan damarıdır. Bu yüzden genellikle kırmızı veya mor görünürler. Kan damarları, kanı vücutta taşıyan küçük tüplerdir.

Kimse kan damarlarının bir araya gelmesinin nedenini bilmiyor, ancak çoğu doğum lekesinin herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını ve genellikle hiç acıtmadığını bilmek güzel. Pek çok yeni doğanın vücutlarında, belki de kaşlarının arasında doğum lekeleri vardır. Bu doğum lekeleri daha geniş kan damarlarından kaynaklanır ve genellikle yaşamın erken dönemlerinde kaybolur.

Hemanjiom Türleri

Yüzeysel bir hemanjiyom parlak kırmızıdır ve deriden dışarı yapışır, bu nedenle biraz çileğe benzer. Bazı yüzeysel hemanjiyomlar, çocuk yaklaşık 5 yaşına geldiğinde kendi kendine geçer. Neredeyse tüm yüzeysel hemanjiyomlar, bir çocuk yaklaşık 10 yaşına geldiğinde kendi kendine geçer.

Başka bir hemanjiyom türü, cildin dış tabakasının altındadır. Buna derin hemanjiyom denir. Yani bu tür doğum lekesi derinin dış tabakasının altındadır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Bir başka doğum lekesi de yüzeysel veya derin bir hemanjiyom gibi kabarık veya kabarık değildir. Cildin dış tabakası ile aynı seviyededir. Kestane rengi ya da koyu kırmızı olan bir cilt bölgesidir. Adını koyu kestane rengi olan bir şarap türü olan porto şarabından alır. Bu lekelere sahip çocukların genellikle yüzlerinde ve boyunlarında bulunur.

Doktorlar bazen doğum lekelerini çok fazla görülmemeleri için tedavi etmek için lazer ameliyatı kullanabilirler. Yine de, doğum lekelerinin gerçekten önemli olmadığını ve onlara sahip olan çocukların, olmayan çocuklardan farklı olmadığını hatırlamak önemlidir.

Doğumdan beri cildinize kesinlikle, kahverengi, mavi veya siyah noktalar vardı, bunlar muhtemelen türleridir. Benler, pigment hücrelerinin küçük koleksiyonlarıdır. Renk içeren hücreler. Diğer doğum lekeleri gibi benler de zarar vermez ve genellikle çocuklarda hastalık belirtisi değildir. Bazen güzellik işaretleri veya güzellik lekeleri olarak da adlandırılırlar.

13 Ocak 2022
87 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al