Kasko Değer Listesi ve Özellikleri Nelerdir?

Kasko Değer Listesi ve Özellikleri Nelerdir?

Motorlu araçlar için yapılan kasko işlemleri sigorta şirketlerinin kasko poliçesinin nasıl yapılacağını tespit edebilmek amacıyla çıkarılmış olan bir listedir. Liste sürekli olarak her ay Türkiye Reasürans ve sigorta şirketleri birliği tarafından güncellenir. Listenin yayımlanmasının zamanı ise bağlı olan kurum tarafından değiştirilebilmektedir. Liste ilk olarak 1987 yılında yayınlanmaya başladı.

Kasko Değer Listesinin Özellikleri Nelerdir?

Kasko değer listesinin genel özelliklerine baktığımız da ise aşağıdaki özellikler ön plana çıkıyor. Bunları bildiğinizde kasko değer listesi hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Öncelikli olarak şunu söyleyelim kasko değer listesi sizin için mecburi olarak dikkate almanız gereken bir liste değil. Yani aracınızın genel durumuna bakılarak ortalama bir kasko fiyatı tespit edilebilir. Bu rakam beklediğinizin altında da olur üstünde de olabilir.

Kasko teklifi al

Kasko değer listesinin tespit edilmesinin nedeni ise aracınızın çalınması ya da kaza neticesinde pert olması halinde size ödenecek olan miktardır. Yani burada sigorta şirketi sizin kasko değer listesindeki fiyatınızdan ödeme yapmaz. Bu durum yasal olarak da kanunlarla belirtilmiştir.  Aracınızın tam olarak pert olması durumunda sigorta şirketiniz aracın genel durumunu göz önünde bulundurarak ona göre bir değer belirleyip ödeme işlemi gerçekleştirecektir. Çalınma durumunda ise aracın o günkü değeri hesaplanarak ödeme yapılacaktır.

Kasko değer listesinde 15 yaşından büyük olan araçlar bulunmazlar. Bu araçlar için poliçe hazırlatan kişi ile birlikte sigorta şirketi kendi arasında anlaşarak kasko fiyatının belirlenmesi sağlanmış olacaktır.

Kasko değer listesinde aracın markası, modeli ve yılı belirlenir. Ve buna göre aracın yeni olan kişilerin kasko değerleri daha yüksek olacaktır. Kasko değer listesinde etkili olan faktörlerden bir tanesi ise aracın trafiğe çıkmış olduğu yıldır. Bu sayede aracın yaşı da belirlenmiş olacağından dolayı aracınız bu şekilde daha eski ise kasko değeri düşük olacaktır. Bu durumda ise aracın kasko bedeli yüksek olurken değeri de düşük olacaktır.

Araçlarda kaskonun belirlenmesine etki eden faktörler arasında aracınıza kasko yaptıracağınız şehir de önemli bir faktördür. Büyük şehirde yaşıyorsanız bu durumda aracınızın kasko değeri daha yüksek olacaktır. Çünkü büyük şehirlerde kaza riski her zaman daha yüksek olacaktır.

05 Nisan 2020
453 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al