Yaş Hamileliği Etkiler mi?

Yaş Hamileliği Etkiler mi?

Aile kurmaya karar veren ve hamile kalmanın ne kadar süreceğini merak eden çiftlerden misiniz? Günümüzde çoğu erkek ve kadın, gebe kalma kararını doğru zaman olduğunu hissedene kadar erteler. Hatta birçok çift, kişisel veya mesleki yükümlülükleri nedeniyle çocuk sahibi olmayı geciktirir. Aslında 30 yaşından sonra hamile kalan kadınların sayısı son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttı.

Büyük şehirlerde, 30’lu yaşlarınızın sonlarında bir çocuk yapmayı planlamanız durumunda, bir erkeğin veya kadının doğurganlık için profesyonel tedavi alabileceği birçok iyi tüp bebek merkezi vardır. Ancak başlamadan önce Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası satın almanız hastane sürecinizde işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Yaş Doğurganlığı Her Durumda Etkiliyor Mu?

Evet, çok doğrudur. 30 yaşından itibaren kadınlarda doğurganlık düşme eğilimindedir, 35 yaşından sonra daha da hızlı düşer. Yaşlı kadınlarda hamile kalma şansı keskin bir şekilde düşer ve kısırlık olasılığı artar. Bir kadın 20’li yaşlarında gebe kalmaya çalışırsa, 30 yaşından sonra doğurganlığı düşmeye başlarken ve 35 yaşından sonra hızla düşerken gebe kalma şansı yüzde 25 ila 30 daha yüksektir.  

Kadınlarda görülen yaygın doğurganlık nedenleri şunlardır:

  • Yumurtlama sorunları
  • Enfeksiyonun bir sonucu olarak fallop tüplerinde tıkanmalar.

Yumurtlama Sorunları

Daha az kaliteli yumurta gebe kalmayı zorlaştırır. Yumurta sayısı yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Yumurtalık rezervi için yapılan test sadece yumurta miktarı hakkında bilgi verebiliyor, kalitesi değil.

Kadınların yüzde biri erken menopoza giriyor ve bu nedenle 40 yaşından önce yumurtlamayı durduruyor.

Bazı kadınlarda menopoza yaklaştıkça adetler düzensiz olma eğilimindedir. Daha az adet görürler ve düzensiz yumurtlama artar.

Enfeksiyonun bir sonucu olarak fallop tüplerinde tıkanmalar.

Fallop tüpünde tıkanmalar enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, genel sağlığın yanı sıra cinsel sağlıkla ilgilenmek bir kadın için çok önemlidir, daha çok, eğer yaşı ne olursa olsun gebe kalmaya çalışıyorsa.

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası teklifinizi hksigorta.com adresimizden alabilirsiniz.

Doğurganlığı etkileyen koşullar:

  • Tedavi edilmemiş enfeksiyon,
  • Myomlar, 30 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür ve hatta bazılarında kısırlığa neden olabilir.
  • Obezite, doğurganlığı etkileyen başka bir durumdur.

Kadının yaşının doğurganlık üzerindeki etkileri epeydir bilinmesine rağmen, araştırmalar bir erkeğin yaşının bile hamilelik ve hamilelik sağlığını etkilediğini kanıtlamıştır.

16 Mayıs 2021
81 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al