Yazlık Lastiklerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Yazlık Lastiklerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Kışlık ve yazlık lastikler birbirinden çok farklı koşullarda en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Her lastiğin güçlü ve zayıf yanlarını ve bunları kullanırken farklı faktörleri anladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, güvenliğinize yönelik riskleri tanımanıza ve yönetmenize yardımcı olacaktır.

Yaz ve Kış Lastikleri Arasındaki Fark Nedir?

Kışlık ve yazlık lastikler, üretim sürecinde kullanılan kauçuk bileşiklere kadar birbirinden tamamen farklıdır.

Yazlık Lastik Nedir?

Yaz lastikleri, 7°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda etkili olan kauçuk bileşiminden yapılır. Daha yumuşak ve iyi tutuşa sahiptir. Ortam sıcaklığı bunun altına düşerse yazlık lastikler sertleşir ve sürüş özellikleri hızla bozulur.

Kışlık Lastik Nedir?

Kışlık lastikler, 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda dayanıklıdır. Yüksek silika kauçuk bileşiğinden yapılır. Yaz aylarında kış lastikleri kullanmak, lastiklerin çok ısınması, dolayısıyla çok yumuşak olmaları ve çabuk bozulmaları anlamına gelir.

Her iki lastiği de yıl boyunca kullanabilirsiniz, ancak aracınızın performansında ve lastiklerin esnekliğinde belirgin bir fark göreceksiniz. Belirli koşullarda arabanızın daha kolay kaymaya başladığını hissedebilirsiniz. Uygun olmayan mevsimlerde yakıt tüketiminiz artabilir. Yaz aylarında kış lastikleriniz varsa, lastiklerinizde aşınma ve yıpranma artışı görülür ve bu da onları daha hızlı değiştirmenize neden olur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kasko Sigortası

Mevsimlik Lastiklerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

İster kışın yaz lastikleri, ister yazın kış lastikleri kullanıyor olun, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Sonuçta, bir kere kış ve yaz lastiği satın aldığınızda, bunlar birkaç yıl boyunca kullanılabilir.

Yaz lastikleri, yılın yaklaşık %65’i için uygundur, yani ortalama bir yılda yaklaşık olarak Mart ayının sonundan veya Nisan ayının başından Eylül ayının ortasına kadar. Bulunduğunuz yerdeki ortalama sıcaklık 7°C’ye ulaştığında veya bu sıcaklığı aştığında, araçlarınıza yaz lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Benzer şekilde, sıcaklık 7°C’nin altına düştüğünde, kış lastiklerinizi yeniden takmanın zamanı gelmiştir.

Lastiklerinizi Değiştirirken Dikkate Alınması Gereken Diğer Faktörler

Lastiklerinizi değiştirmeye hazırlanırken, özellikle de yedek lastiğinizi bir garajda veya kilitli bir yerde saklıyorsanız, kontrol etmelisiniz. Bir lastiğin diş derinliğini, genel sağlığını göz önünde bulundurmanız ve her zaman doğru şekilde dengelemeniz gerekir.

Diş Derinliği

Minimum lastik diş derinliği 1,6 mm’dir . Bu derinliğin tüm lastik çevresinde tutarlı olması gerekir, ancak bunun minimum düzeyde olduğunu aklınızda tutmanız gerekir.

30 Aralık 2021
99 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al