Eksper Kontrolü Nasıl Yapılır?

Eksper Kontrolü Nasıl Yapılır?

Eksper açılım itibariyle bir konu hakkında uzmanlaşmış ve bilgi sahibi olan kişi demektir. Sigorta sektöründe de eksperler araçlar hakkında genel bir bilgiye sahip olmakla birlikte sigorta ile yaşanılan anlaşmazlık durumunda değer belirleyen kişi demektir. Eksperler kaza neticesinde durumun analizinizi ve tespitini yaptıktan sonra detaylıca bir inceleme yapar ve hasarın boyutlarının tespitini gerçekleştirir. Bu işlem sırasında ise farklı noktalarda kontrol işlemi gerçekleştirilir. Bu incelemelerde nelere bakılacağını ise şu şekilde belirtebiliriz.

Motorun İncelenmesi

Otomobil eksperleri öncelikli olarak aracın motor kısmını inceler. Günümüzde üretilmiş otomobillere baktığımızda büyük bir bölümünün beyinli olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla eksper incelemesi neticesinde mekanik bir sorunun olup olmadığının kararını verir ve mevcut durum üzerinden hasarın seviyesini inceler. Ön takım, şanzıman ve debriyaj gibi teknik gerektiren tüm parçaların incelenmesi sağlanmış olur. Yapılan inceleme neticesinde yaşanmış olan durum sonrasında orijinal ile mevcut arasındaki farkın ortaya koyulmasını sağlar.

Dyno Testi

Bu testin amacı aracın tekerleklerinin güç değerleri ölçülür dolayısıyla aracın hasar sonrasında ne kadar güç üretip ne kadar güç kaybettiğinin ortaya çıkması sağlanır. Bu sayede hızdaki oranlarda tespit edilmiş olacaktır. Eğer kaza sonrasında aracın motorunda güç kaybı yaşanmışsa buna göre bir değer biçilecektir.

Aracın Kasasının Kontrolü

Otomobil eksperlerinin kontrol ettiği diğer parçalar ise otomobilin dış görünümü yani kaportasıdır. Kaportada önceden meydana gelmiş olan hasarlar varsa bunların tespiti sağlanır. Eğer ki daha önceden kaporta onarım görmüşse bunun tespiti sağlanır. Değişen parçalar ise burada yol gösterici olacaktır. Kaportadaki kontrol yapılırken ise boya ölçüm cihazlarından destek alınır. Bu incelemeler sırasında aracın boyalı olup olmadığı anlaşılır.

Frenlerin Kontrolü

Bir otomobil için güvenlik çok önemlidir. Dolayısıysa eksper kaza sonrasında frenlerin kontrolünü yapar. Bu inceleme sırasında eğer ki frenlerde daha öncesinden herhangi bir sorun varsa sorun tespit edilmiş olacaktır. Fren testi yapılırken her şey tek tek incelenir ve tespit edilir. Genelde kazaların büyük bölümü frenlerde yaşanılan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Oto eksperleri yaptıkları tüm detaylı incelemeler neticesinde kusurun boyutu ve kime ait olduğunu da tespit etmiş olacaklardır.

15 Temmuz 2019
496 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al