Drone Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Drone Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigortacılık sektörü içerisinde farklı uygulamaların olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bizim burada bahsetmek istediğimiz şey farklı bir sigorta türüdür. Drone sigortası nedir? Sorusunun yanıtını vermeden önce Drone’un ne olduğunu anlatmanın yerinde olduğunu düşünüyorum.

Drone Nedir?

Drone yani Türkçe adıyla insansız hava aracı uzaktan kumanda edilebilen ve yerden komut gönderilen bir hava aracıdır. Buradan da açıkça anlaşılacağı üzere sivil hava araçları kategorisinde yasal bir statüye sahiptir. Ancak yasal olan zorunlulukların mutlaka yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Droneların işletimi için önceliğiniz yasal sorumluluğunuz tamamlamış olmanız gerekiyor. Yani uçuş izin belgenizin olması önemlidir. Belge ister ticari kullanım olsun ister hobi için kesinlikle olması gereken bir durumdur.

En uygun sigorta teklifleri

Drone Sigortası

Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Yükümlülük Sigortası başlığı altında sınıflandırılan drone sigortası ile yaptığınız uçuşlarda oluşabilecek kazalarda zarar gören üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarının teminat altına alınması amaçlanır. Bu izin belgesi ile birlikte istenilen statüye göre drone sigortası yapılabilir. 

Drone Sigortası Kimler İçin Zorunludur?

Türkiye’de bu izin belgesini alabilmek için iki ana başlığın olması gerekir. Bunlardan birincisi ticari ikincisi ise hobi amaçlı durumlar. Ticari olan kullanımlarda drone sigortası yapılması zorunludur. Ancak hobi için yapıldığında böyle bir zorunluluk yoktur.  Ancak ticari amaçlı drone kullanımı tahmin ettiğinizden çok daha geniş bir kapsamdadır. Bir drone’u yasal yollardan uçurmak için izin belgesi alırken, drone (İHA)’u kullanacağınız bölgeyi de önceden belirtmeniz gerekir. Alacağınız izin belgesinin türü de seçtiğiniz bölgeye göre değişir.

Uçuşlarınız yerleşim yeri içerisindeyse o zaman ticari amaçlı olmak zorundadır. Hobi ve amatör yapılan uçuşlarda izin belgesi yerleşim yerlerinin dışında olması gerektiği için izin şartı aranmaz. Yerleşim yerleri içerisinde drone uçurmak ve herhangi bir şekilde görüntü kaydetmek, sizin gerçek anlamda para kazanıp, kazanmadığınızdan bağımsız olarak ticari faaliyet şeklinde değerlendirilir. Bu nedenle, eğer yerleşim alanlarında uçuş yapmak ve görüntü kaydı almak istiyorsanız uçuş izin belgesine ek olarak, drone sigortası da yaptırmanız gerekmektedir.

Hksigorta.com sizin için birçok alanda sigorta teklifi sunar. Drone sigortasıyla ilgili merak ettiklerinizi yazımızın altında bize sormanız halinde gerekli yanıtlar verilecektir. 

23 Şubat 2020
582 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al