Egzersiz Neden Önemlidir?

Egzersiz Neden Önemlidir?

Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Düzenli spor yaptığınızda kemiklerinizi, kaslarınızı ve eklemlerinizi sağlıklı tutar. Diyabet, kolon kanseri ve osteoporoz gibi şeylere yakalanma olasılığınızı azaltır, Kan basıncınızı düşürür, stresi yönetir ve ruh halinizi iyileştirir, anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletir, kalp hastalığı şansınızı azaltır, dayanıklılık, eklem şişmesi, ağrı ve kas gücü gibi şeylere yardımcı olarak artrit veya diyabet gibi kronik durumları yönetir. Dengenize yardımcı olur, böylece düşme ve kemik kırılma olasılığınız azalır.

Ne Kadar Egzersiz Yapılmalıdır?

Yaşlandıkça egzersiz yapmaktan biraz korkabilirsiniz. Belki kendinize zarar verebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ya da hangi egzersizleri yapmanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Anahtar kelime, nasıl ve nerede aktif olduğunuz değil, sadece hareket etmeye başlamanızdır.

Sağlıklı yetişkinler, kalbinin hareket etmesini ve her hafta kanının pompalanmasını sağlayabilmek için 150 dakikalık aktivite gerçekleştirmelidir. Elbette bunu spor salonunda da yapabilirsiniz. Ama tempolu bir yürüyüşle de bu mümkündür. Haftada en az 2 gün tüm ana kaslarınızı çalıştıran hareketler yapmak önemlidir. Ayrıca hareket açıklığınıza yardımcı olması için haftada 2 veya 3 gün esneklik egzersizleri yapmaya çalışın. 150 dakika kulağa çok şey gibi gelse de, bunu büyük parçalar halinde yapmak zorunda değilsiniz. Mesela binanızın etrafında 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkabilir veya kapınızın önünü süpürerek 10 dakika geçirebilirsiniz.  

Kendinizi enerjik hissediyorsanız, haftada 300 dakika veya daha fazla egzersiz yaparsanız daha fazla sağlık faydası elde edersiniz.

Ancak basit bir hedef koyarak, çoğu gün içinde 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmaya çalışabilirsiniz.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz. Kampanyadan faydalanmak için tıklayın!

Kolayca vücudunuzu hareket ettirmenin iki yolu vardır. Bunlar şöyledir: Egzersiz ve fiziksel aktivite.

Egzersiz, aerobik dersleri veya yüzme gibi planlanmış aktivitelerdir. Fiziksel aktivite, köpeği gezdirmek veya bahçeyle uğraşmak gibi hareketi gününüze sokma biçiminizdir. Her ikisini de rutininize eklemek, sağlıklı kalmanıza ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olacaktır.  

  • Tempolu bir yürüyüşe çıkın veya koşun
  • Bisiklet sürmek
  • Yaprakları tırmıklayın veya çim biçme makinesini itin
  • Süpürme veya toz
  • Tenis Oyna
  • Merdivenlerden yukarı ve aşağı yürüyün
  • Market alışverişi yapın
09 Şubat 2021
78 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al