Doğuştan Kalp Hastalığı Nedir ve Türleri

Doğuştan Kalp Hastalığı Nedir ve Türleri

Konjenital kalp hastalığı, doğuştan gelen bir kalp kusurundan, doğuştan gelen bir kalp kusurundan kaynaklanan tıbbi bir sorundur. Dahil edilen kesin sorunlara bağlı olarak, doğuştan kalp hastalığı yalnızca küçük sorunlara neden olabilir. Öte yandan, daha ciddi doğumsal kalp hastalığı türleri, bebeklikten itibaren yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir.

Tek başına veya diğer tıbbi problemlerle birlikte ortaya çıkabilen doğuştan kalp kusurları, en yaygın doğum kusurlarından biridir. Türkiye’de bebeklerin yaklaşık %1’i doğuştan kalp kusuru ile doğar. Bunların yaklaşık %25’inde kritik, yaşamı tehdit eden doğuştan kalp hastalığı vardır. Konjenital kalp hastalığı erkeklerden biraz daha sık kadınlarda görülür.

Konjenital Kalp Hastalığı Türleri

Konjenital kalp kusurları, semptomları ve mevcut tedavileri etkileyen spesifik sorunlarla karakterize edilir. Sorun, sol veya sağ ventrikülü veya ikisini ayıran ventriküler duvarı etkileyebilir.

Diğer problem türleri kulakçıkları veya aralarındaki kulakçık duvarını etkileyebilir. Bazı problemler aort gibi kalbe bağlı büyük damarları etkiler.

Diğer problemler, normalde kanın yanlış yöne geri akmasını engelleyen dört valften birini veya daha fazlasını etkiler. Bazı durumlarda, doğuştan kalp hastalığı olan bir kişinin kalp anatomisi ile ilgili birden fazla sorunu vardır.

Genel olarak, doğuştan kalp kusurları genellikle iki kategoriden birine ayrılır: siyanotik ve siyanotik olmayan kusurlar.

Siyanotik Kusurlar

Siyanotik bir kusurdan kaynaklanan doğuştan kalp hastalığı daha şiddetlidir. Bu bireylerde, vücut oksijen açısından zengin yeterince kan almıyor. Bu nedenle, cilt, dudaklar ve tırnaklar , en azından belirli koşullar altında mavimsi bir renk tonu  geliştirebilir . Ciddi doğası nedeniyle bazen kritik konjenital kalp hastalığı olarak da adlandırılır.

En yaygın siyanotik konjenital kalp hastalığı türlerinden beşi şunlardır:

  • Fallot tetralojisi
  • Trunkus arteriozus
  • Büyük arterlerin transpozisyonu

Siyanotik Olmayan Kusurlar

Siyanotik olmayan olarak sınıflandırılan kusurlar daha az şiddetlidir, ancak özellikle tedavi edilmezlerse ciddi sağlık sonuçları olabilir. Bu koşullarda, vücuda giden kan, en azından çoğu zaman, bol miktarda oksijenden zengin kan almaya devam eder. Bu nedenle ciltte mavimsi bir renk tonu daha az görülür. Doğuştan kalp hastalığı olan tüm bebeklerin bu semptomlara sahip olmayacağını belirtmek önemlidir.

BEBEKLER İÇİN TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI
07 Eylül 2021
142 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al