Yatak Yaraları ve Tedavisi

Yatak Yaraları ve Tedavisi

Yatak yaraları aynı zamanda basınç ülserleri ve dekübit ülserleri olarak da adlandırılır. Ciltte uzun süreli basınçtan kaynaklanan cilt ve altta yatan doku yaralanmalarıdır. Yatak yaraları çoğunlukla topuklar, ayak bilekleri, kalçalar ve kuyruk kemiği gibi vücudun kemikli bölgelerini kaplayan ciltte gelişir.

Yatak yarası riski en fazla olan kişiler, pozisyon değiştirme yeteneklerini sınırlayan veya zamanlarının çoğunu bir yatakta veya sandalyede geçirmelerine neden olan tıbbi durumlara sahiptir.

Yatak yaraları saatler veya günler içinde gelişebilir. Çoğu yara tedavi ile iyileşir, ancak bazıları asla tamamen iyileşmez. Yatak yaralarını önlemeye ve iyileşmelerine yardımcı olmak için birtakım adımlar atılabilir.

Yatak Yarası Belirtileri

Yatak yaralarının belirtileri şunlardır:

 • Ten renginde veya dokusunda olağandışı değişiklikler
 • Şişme
 • Pus benzeri boşaltma
 • Dokunulduğunda diğer bölgelere göre daha serin veya daha sıcak olan bir cilt alanı

Yatak yaraları derinliklerine, ciddiyetlerine ve diğer özelliklerine göre birkaç aşamadan oluşur. Deri ve doku hasarının derecesi kırmızı, kırılmamış deriden kas ve kemiği içeren derin bir yaralanmaya kadar değişir.

Tekerlekli sandalye kullanan kişiler için yatak yaraları genellikle aşağıdaki şekilde oluşur:

 • Kalça
 • Omuz bıçakları ve omurga
 • Kolların ve bacakların sandalyeye yaslandığı yerde

Yatakta kalması gereken kişiler için yatak yaraları şu durumlarda olabilir:

 • Başın arkası veya yanları
 • Omuz bıçakları
 • Kalça, bel veya kuyruk kemiği
 • Dizlerin arkasındaki topuklar, ayak bilekleri ve deri

Bir yatak yarasına dair uyarı işaretleri görürseniz, bölgedeki baskıyı azaltmak için pozisyonunuzu değiştirin. 24 ile 48 saat içinde iyileşme görmezseniz, doktorunuzla iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yatak Yaralarının Nedenleri

Yatak yaraları, cilde kan akışını sınırlayan cilde uygulanan basınçtan kaynaklanır. Sınırlı hareket, cildi hasara karşı savunmasız hale getirebilir ve yatak yaralarının gelişmesine neden olabilir.

Basınç. Vücudunuzun herhangi bir yerine sürekli basınç uygulamak dokulara giden kan akışını azaltabilir. Kan akışı, oksijen ve diğer besin maddelerinin dokulara iletilmesi için gereklidir. Bu temel besinler olmadan, cilt ve yakındaki dokular zarar görür ve sonunda ölebilir.

Sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlar için, bu tür bir baskı, kas veya yağ ile iyi doldurulmamış ve omurga, kuyruk kemiği, omuz bıçakları, kalçalar, topuklar ve dirsekler gibi bir kemiğin üzerinde uzanan bölgelerde olma eğilimindedir.

01 Ekim 2020
307 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al