Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yazın sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde kış lastikleri de yavaş yavaş konuşulmaya başlandı. İlk merak edilen konu yine kış lastiği ne zaman takılmalı, benim lastiğim bu sene de idare edebilir mi, lastiğim özelliğini yitirdi mi? gibi sorulardır. Bizde bu sorulardan yola çıkarak kış lastiği ne zaman takılır konu hakkında bilgi verelim istedik. Çünkü kış lastiğinin sürüş güvenliğinde önemli bir katkısının olmasının yanı sıra aynı zamanda zorunlu olan bir tarafı da vardır.

Kar lastiği yani diğer adıyla kış lastiğinin en önemli özelliği yol tutuşu iyi sağlamaktır. Bunun içinde bu tür lastiklerin üretiminde farklı bileşenler kullanılır. Farklı teknolojiye dayalı olarak üretimi gerçekleştirilen bu lastikleri takmanız içinde illa ki yerde kar ya da buz olmasına gerek yok. Kış lastiğinin takılmasını gerekli hale getiren durum ise hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesidir. Bunun için sıcaklık değeri bunun altına düştüğü andan itibaren lastiğinizi takmanızı tavsiye ederiz.

Kışın zorlu şartlarına uygun olmayan bir lastik sürücüye zor anlar yaşatabileceği gibi maddi manevi hasarlarında oluşmasına neden olabilir. Kışın meydana gelen kazalara baktığımızda büyük çoğunluğu kötü lastiklerden kaynaklanıyor. Burası işin bir sürücü olarak gerekli olan bölümü bir de yasaları ilgilendiren bölümü var ki orası da farklı bir bakış. Kışlık lastiklerin takılmasına 1 Aralık itibariyle başlanır ve uygulamanın başlamasından sonra sürücülerin kışlık lastiklerini araçlarına takması gerekir. Takılmamış olması ise 715 TL para cezası anlamına gelecektir. 1 Aralık tarihinde başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması ise 1 Nisan’da sona erer.

Türkiye iklimiyle ve doğasıyla her zaman farklı olan ülkeler arasında yer almış ve bunun içinde mevsimin gerektiği şekilde araçlarındaki donanımı hazırlamak zorundadır. Her ne kadar büyük şehirlerde yaşayanlar kapalı yollarla baş etmek durumunda kalmıyor olsa da kış lastiğinin amacı yalnızca karda kullanım olmadığından dolayı gereklidir.

Kış lastiklerinin özelliğine baktığımızda ise yapıları gereği yazın ıslak olan bir zeminde beklenen özelliklerini sergileyemezler. Dolayısıyla kış lastiklerini yukarıda belirtmiş olduğumuz derecenin üzerinde sıcaklıkta takıyor olmakta gereksiz olacaktır. Bunun için belirlenmiş olan tarihler havanın soğumaya başladığı ve yazlık lastiklerin artık yol tutuşunun zayıfladığı dönemlerdir.

01 Eylül 2019
160 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al