Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Hasarsızlık İndirimi Ne Demektir, Ne Zaman Bozulur?

Hasarsızlık İndirimi Ne Demektir, Ne Zaman Bozulur?

Bir sürücü için en zor şey sürüş esnasında kaza yapmasıdır. Çünkü bu durum sürücüyü hem maddi hem de manevi olarak sıkıntıya sokacaktır. Ancak araç kullanmanın da her zaman bir risk olduğunu düşünürsek sizin tarafınızdan ya da sizden olmayan nedenlerden dolayı kaza yapma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte böyle durumlarda sigortanızın uyguladığı bir hizmet olan hasarsızlık indiriminden söz etmek gerekiyor. Çünkü bu indirim sayesinde sürücüler sigortalarını yaptırırken belli bir süreden sonra daha fazla indirimli yapacaklardır.

Bildiğiniz gibi trafik sigortası zorunlu olan bir uygulama ve bu zorunluluk 12 aylık süre içerisinde insanların tamamlandığı andan itibaren sigortalarını yaptırmayı zorunlu hale getiriyor. Sigorta şirketleri ise sürücülerin her yıl yenilediği bu sigorta işlemlerine ilişkin de onlara hediye niteliğinde belli oranlarda indirimler yapıyor. İşte sigortanızı yaptırırken almış olduğunuz bu indirim hasarsızlık indirimi olarak belirlenmektedir.

Peşin Hasarsızlık İndirimi

İster trafik sigortası olsun isterse kasko sigortası eğer ki sürücü sigortasını yaptığı bir yılın sonunda herhangi bir kazaya karışmazsa bu durumda poliçesini tekrar yenilediğinde indirim uygulanacaktır. Sürücüler araçlarıyla ne kadar uzun süreler boyunca kaza yapmazlarda alacakları hasarsızlık indirimi de bir o kadar çok olacaktır.

Hasarsızlık İndirimi Ne Zaman Bozulur?

Araç sürücülerine hasarsızlık indirimi verilmiş olan bireysel bir haktır. Bunun için bir sürücü aracını satıp tekrar bir araç alırsa bu durumda indirimi sona ermiş olmaz ve indirim yeni alınan araca devredilir.  Sigortanız devam ettiği sürece siz suçlu bulunacağınız herhangi bir kazaya karışmazsanız hasarsızlık indiriminiz de bu şekilde devam edecektir. Ancak sigortalılığınız sürdüğü süre içerisinde suçlu bulunduğunuz bir kazaya neden olursanız o zaman yenileme esnasında bu indirimden yararlanmanız söz konusu olmayacaktır.

Karşı Taraf Kusurluysa Hasarsızlık İndirimi Bozulur mu?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi siz bir kazaya karışmış olabilirsiniz ancak suçsuz olan taraf sizseniz o zaman hasarsızlık indiriminizde herhangi bir kayıp söz konusu olmayacaktır. Hasarsızlık indirimi hakkınızın kaybolmasına neden suçlu olmanızdır. Kazada sizin suçlu bulunup bulunmamanızı belirleyecek olan ise trafik polisleridir. Ancak kaza da suçlu olduğunuzu kendiniz kabul ediyorsanız bu durumda kaza tespit tutanağında bunun belirtilmesi de yeterli olacaktır.

17 Şubat 2019
195 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al