Anestezi Çocuklar İçin Güvenli mi?

Anestezi Çocuklar İçin Güvenli mi?

Küçük çocuğunuzun ameliyat olması gerekiyorsa, pek çok sorunuz ve endişeniz olması muhtemeldir. Çocukları genel anestezi altına almak gerçekten güvenli mi?

İşte çocuklarda anestezi hakkında bilmeniz gerekenler.

Anestezi Güvenliği

Anestezi, ameliyatlar veya diğer tıbbi prosedürler sırasında hastaları uyutmak ve ağrılarını kontrol etmek için kullanılır. Ancak anestezi sadece bir ilaç değildir.  

Anestezi uzmanları, tüm ameliyat boyunca çocukların uykuda kalmalarını ve uyandıklarında mümkün olduğunca az ağrı hissetmelerini sağlamak için hastaları dikkatle izler.

Teknolojideki ve ilaç tedavisindeki gelişmeler sayesinde günümüzde anestezi bir nesil öncesine göre daha güvenlidir. Her geçen gün daha fazla uzman en genç hastalara anestezi sağlama konusunda eğitim aldıkça daha güvenli hale geliyor.

Çocuklarda Anestezi Riskleri

Genel olarak anestezi çok küçük çocuklarda düşük komplikasyon riskine sahiptir. En yaygın yan etkiler, mide bulantısı ve halsizliktir.

Bazı uzmanlar 3 yaşın altındaki çocuklarda genel anestezik veya sedasyon ilaçlarının tekrarlanan veya uzun süreli kullanımının beyin gelişimini etkileyebileceği konusunda uyarıyor. Ancak, bu uyarıların asıl nedeni hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardır.

Tek bir anesteziye maruz kalan çocuklar üzerinde yapılan çalışmalar cesaret vericidir. 3 yaşın altındaki sağlıklı çocuklarla yapılan bir çalışmada, tek bir anesteziye maruz kalmanın çocukların daha sonra çocuklukta IQ puanlarını etkilemediği kanıtlanmıştır.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

Çocuk Anesteziye Nasıl Hazırlanır?

Birçok aile için, bir çocuğun ameliyatına kadar giden endişe en zor kısımdır. Çocuğunuzu sakinleştirmek için biraz zaman ayırın. Çocuğunuza ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında neler bekleyeceğini açıklayın. Pek çok çocuk iğne olma konusunda endişelidir. Bu korkuyu hafifletmek için, anestezi uzmanları genellikle damar yolu açmadan önce çocukların bir maske aracılığıyla gazla uykuya dalmasını sağlar.

Çocuğunuzun ameliyat ekibiyle görüşmeden önce sorularınızı yazın. Sorularınızı kafanızdan alıp kağıda dökmek beyninizi sakinleştirmeye yardımcı olur ve hiçbir şeyi unutmamanızı sağlar. Çocuğunuz bir ilaç alıyorsa veya düzenli olarak kan almasını gerektiren bir hastalığı varsa, bunun çocuk anestezi altındayken yapılıp yapılamayacağını sorun.

Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı veya battaniyeyi ve evden getireceklerini seçmesine izin verin. Sevilen, tanıdık öğeler biraz rahatlık ve hoş bir dikkat dağıtma sağlayacaktır.

05 Aralık 2020
385 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al