Yaşlıların Tansiyon İlaçlarını Azaltması Güvenli midir?

Yaşlıların Tansiyon İlaçlarını Azaltması Güvenli midir?

Türkiye’de yaşlıların en çok şikayet ettiği rahatsızlıklardan biri yüksek tansiyondur. Yaşlılar tansiyonlarını düşürmek için birden fazla ilaç alırken kalp çalışmasından elde edilen veriler, orta yaşlı insanların% 90’ından fazlasının sonunda yüksek tansiyon geliştireceğini ve en az % 60’ının tansiyonu düşürmek için ilaç almaya devam edeceğini göstermektedir.

Yaşlılarda kan basıncı ne kadar düşük olmalıdır?

Yapılan çalışmalar, yaşlılarda yüksek tansiyon tedavisinin önemli olmaya devam ettiğini, kalp krizi, kalp yetmezliği, felç ve kardiyovasküler ölüm riskini azaltabileceğini göstermiştir.  

65 yaş ve üstü yaşlılar dahil olmak üzere çoğu insan için tansiyon 120 / 80’den az olarak tanımlanmış, ilaçla tedavi edilen tansiyon için 130/80 hedef olmuştur.

Türk nüfusu genellikle felç, kalp yetmezliği ve kalp krizi riski altında kabul edilir. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz tansiyon hedeflerine sahip olmak uygun olabilir. Ne olursa olsun, her iki grup da hastalar için kişiselleştirilmiş hedefler geliştirirken kırılganlık, sınırlı yaşam beklentisi, demans ve diğer tıbbi sorunlar gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiği kabul etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tansiyon Hastaları için Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tüm sigorta sorularınız için bizlere ulaşmanız yeterli olacaktır. Ücretsiz bir şekilde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Kesenize uygun sigorta teklifleri için bir tık uzağınızdayız. Linki tıklamanız yeterli olacaktır. hksigorta

Tansiyon İlaçları Azaltılmış Yaşlı Hastalara Ne Olur?

Yapılan araştırmalar neticesinde, bazı yaşlıların tansiyonlarında büyük bir artışa neden olmadan aldıkları tansiyon ilaçlarının sayısını azaltabileceklerine dair ön kanıt sağladı. Araştırmacılar, araştırma için 80 yaşında veya daha büyük, sistolik kan basıncı 150 mm Hg’den düşük 569 hastayı mevcut tansiyon ilaçlarını kullanmaya devam veya önceden belirlenmiş bir protokole göre en az bir tansiyon ilacını çıkaracak şekilde belirledi. Çalışma deneklerinin değerlendirilmesi için 12 hafta boyunca izlendi. Hem önceki tansiyon ilaçlarını kullananların hem de ilaç sayısını azaltanların, benzer tansiyona sahip oldukları ortaya çıktı. İlaçları azaltan grup için tansiyondaki ortalama artış kontrol grubuna göre 3,4 mm Hg daha yüksek iken, çalışma sonunda kan basıncı 150 mm Hg hedefinin altında olan hasta sayısı fazla değildi ve deneklerin yaklaşık üçte ikisi ilaçlardan uzak kalabildi.

27 Ağustos 2020
170 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al