Trafik Sigorta Primini Etkileyen Faktörler

Trafik Sigorta Primini Etkileyen Faktörler

Trafik sigortası, zorunlu görülen bir sigortadır. Motorlu Taşıtlar Kanunu’na göre, arabalar, ticari araçlar ve motosikletler gibi her türlü motorlu taşıtın sigortalanması gerekmektedir.

Trafik Sigortasının Önemi

Aracınızın kapsamlı Trafik sigortası kapsamında olmasını sağlamak için çeşitli nedenler vardır.

  • Özellikle şehirlerde karayolu altyapısının eksikliği
  • Herhangi bir kaza durumunda, zararları karşılar, böylece yükümlülükleri yerine getirir.
  • Doğru poliçeyi seçerseniz, hastaneye yatmayı da kapsar
  • Ölüm durumunda, doğru poliçe aileyi de kapsar

Trafik sigortası primleri! Tek adımda sorunuza cevap. Şimdi tıklayın. 5 dakika sonra teklifimizi sunalım.

Trafik Sigorta Primi’ni Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Trafik sigortası yaptırmak istiyorsunuz, ancak ödeyebileceğiniz prim nedir? Sigorta firması size istenen prim ile bir poliçe sunacak mı? İşte bunu belirleyecek faktörlerin bir listesi.

1. Cinsiyet ve Yaş: İstatistiksel olarak, genç erkekler kazalara genç kadınlardan daha yatkındır ve bu nedenle sigorta tazminat taleplerine yol açan kaza şansı daha fazladır. Bu nedenle, genç erkeklere daha yüksek prim sigortası çıkar.

2. Yer: Sigorta sağlayıcılarının müşteriye bir poliçe imzalarken aradığı temel faktörlerden biridir. Örneğin, bir kişi kazaya yatkın bir bölgede yaşıyorsa bu durumda daha sessiz bir bölgede yaşayan birine kıyasla daha yüksek prim ödemesi ihtimali vardır.

3. Motor Tipi: Aracınızın motor hacmi de trafik sigortası fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır.

4. Güvenlik Parçaları: Arabanızda birkaç güvenlik tertibatını olması kasko fiyatlarını etkileyebilir. Ancak trafik sigortasında bu şekilde bir durum söz konu değildir. GPS ve hava yastıkları gibi güvenlik olanakları gibi

Yasal İhtiyaçlar

Basitçe söylemek gerekirse, trafik sigortası alırsanız, kendinizi yasal olarak korursunuz. Motorlu Taşıtlar Kanunu’na göre, motorlu araç sahipleri araçlarını kazalara ve üçüncü taraf yükümlülüklerine karşı sigortalamalıdır.

Kasko Adından da anlaşılacağı gibi, kazalar, üçüncü taraf yükümlülükleri, doğal felaketler, terörist saldırı, hırsızlık ve yangın sırasında oluşan hasarları kapsayan bir sigortadır.  Ancak trafik sigortasındaki amaç ise tamamen üçüncü tarafları koruma altına almaktır.

Üçüncü Taraf

Sigorta poliçesinde birinci taraf sizsiniz. Başka bir kişinin dahil olduğu bir kaza ile karşılaşırsanız, o kişi hasar masraflarını ödemekle yükümlü olacağınız üçüncü taraftır.   

11 Mayıs 2020
84 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al