Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir?

Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir?

Erkek kısırlığı, kadın kısırlığı kadar eşit derecede yaygındır. Bu sorunun belirtilerini ve semptomlarını görmezden gelmek, güven eksikliği veya çocuk sahibi olamama nedeniyle duygusal ve psikolojik rahatsızlıklar gibi gelecekte ciddi sonuçlara yol açabilir. Erkek kısırlığının yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

Ejekülasyon, erkek kısırlığının en yaygın semptomlarından biridir. Bazı erkekler nadir ejakülasyon yaşarken, bazılarında ejakülasyon sırasında çok düşük semen hacmi vardır. Bütün bunlar cinsel bozukluğa maruz kalıyor. Erkekte haz düzgün değilse orgazm olmaz ve bu da cinsel yaşamlarını engeller.

Cinsel İstek Eksikliği

Genellikle erkekler, libido veya cinsel dürtülerinden sorumlu bir hormon olan daha fazla miktarda testosteron üretir. Bazı hormonal sorunlardan dolayı, testosteronda bir düşüş varsa, cinsel istekleri veya dürtüleri azalır.

Küçük ve Sert Testisler

Bu, erkeklerde kısırlığın birincil belirtisidir. Bir kişinin testisleri testosteron hormonunu üretemeyecek kadar küçükse, doğurganlıkları kötü bir şekilde etkilenir. Genellikle, Klinefelter sendromu olarak da bilinen bir veya daha fazla ek X kromozomuyla doğan bir adam bu tür sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu tür erkeklerde düşük yüz kılları, ince vücutlar ve göğüs bölgelerinde aşırı yağ bulunur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Erektil Disfonksiyon

Cinsel ilişki sırasında ereksiyonun sürdürülememesi, erektil disfonksiyon olarak bilinir. Bu aynı zamanda erkeklerde yaygın olarak görülen bir kısırlık belirtisidir. Çeşitli nörolojik ve psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir.

Testis Varikoseli

Testislerin damarları şişip sperm akışını engellediğinde varikosel adı verilen bir durum ortaya çıkar. Üreme çağındaki erkeklerin% 10-15’inden fazlası bu sorundan etkilenir. Partnerinize bu durumu aşılamak zordur. Ancak iyi haber, bazı küçük ameliyatlarla bu sorun kolayca düzeltilebilir.

Testislerde Ağrı veya Şişlik

Testislerinizde donuk bir ağrı veya şişlik normal değildir ve acil tıbbi yardım gerektirir. Bu durumun testis gerginliği (bükülmüş testisler), Epididi mitis (testis enfeksiyonu), Hidrosel (testislerin etrafında sıvı birikmesi) ve fıtık gibi birçok nedeni vardır.

Kallman Sendromu

Ergenliğin gecikmesi veya yokluğu ile tanımlanan genetik bir bozukluk. Fetal gelişim sırasında, Gonadotropin salgılayan hormon nöronları koku alma bölgesinden hipotalamusa giden bir yol izlemediğinde, hipogonadizme veya testislerin işlev bozukluğuna yol açar.

24 Mayıs 2021
18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al