Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası yaptırmak isteyenlerin ya da düşünenlerin en sık karşılaştığı sorulardan birisi ömür boyu yenileme garantisidir. Bu öyle bir fırsat gibi sunulur ki sigortalı bunu duyduğu zaman ne yapacağını bilmez. Hatta bazen son dakikaya kalan sigortalama işinde eli ayağına girende olabilir. Bizde bu makalemizde ömür boyu yenileme garantisi nedir? Bu konu hakkında siz değerli takipçilerimiz açıklama yapalım istedik.

Bir sigorta firması ilk kez sigorta yaptıracak olan kişiye ömür boyu yenileme garantisi içeren bir urun sunduğu zaman bu urunun içeriği hakkında da bilgi vermesi gerekiyor. Çünkü sigortalı ancak içeriğinin neyi kapsadığını bildiği zaman bu hizmeti almak isteyecektir. Bunun içinde onlara fırsat tanımalı ve hiçbir şeyi oldubittiye getirmemeli.

Sağlık sigortaları fiyat teklifi

Sigorta şirketleri, ömür boyu yenileme garantisi taşıyacak yeni sözleşmenin teminatlarını ve primini tespit edebilmek amacıyla sigortalının geçmiş sigortalılık dönemindeki sağlık durumunun bilgilerini dikkate alır. Sigortalının mevcut hastalığı ya da riskli hastalık ve rahatsızlıklara yakalanma durumu için sigorta şirketi sigorta özel şartlarında belirleyeceği kurallar dahilinde, hastalık ek primi, limit ve sigortalı katılım payı uygulayabilir ya da bu hastalıkları teminat kapsamı dışında bırakabilir.

 Sigortalı Ömür Boyu Yenileme Garantisi Aldıktan Sonra:

Sigorta firması ile sözleşmenizi yaptıktan sonra sözleşmenin kapsamı daraltılmaz, teminatının limitleri düşürülmez, sigorta katılım payında artış olmaz, kısacası özel sağlık sigortası şartlarında sigortalı aleyhine olabilecek hiçbir düzenlemenin yapılmasına müsaade edilmez.  Sözleşmenizi yaptıktan sonra ek prim uygulaması bile yapamazsınız.  Ömür boyu yenileme garantisi yapılmadan önce, sigortalının önceki sigortalılık döneminde değerlendirme şartlarına uygunluk durumu hakkında sigortalıya her yıl yazılı veya elektronik bilgilendirme yapılır. Sigortalının ömür boyu yenileme garantisi değerlendirme şartlarını karşıladığı durumlarda herhangi bir bilgilendirme yapılmaz.

Sigorta firması sigortalının sözleşmesinin son bulmadan önce yenilenip yenilenmediğinin bilgisini sunar ve bu bilgilendirme sonucunda sigortalı eğer talep ederse yenileme işlemini sürdürür. Yani ömür boyu yenileme garantisi belli bir süre sonrasında sigortalıya verilmiş olan bir hak olacaktır. Bunun dışında sigortanızı başlattınız sonra bitti ara verdiniz yeniden devam ettiniz böyle durumda yenileme garantisi olmaz.

03 Temmuz 2020
338 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al