Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kara yolu Trafik Güvenliği Kurulunun Görevleri Nelerdir?

Kara yolu Trafik Güvenliği Kurulunun Görevleri Nelerdir?

Kara yolu trafik güvenliği kurulu daha güvenli bir trafik sistemi için aldığı önlemleri karara bağlar. Bu kurul içerisinde çok sayıda kurumun temsilcisi vardır hepsinin görüş ve önerileri alınarak değerlendirilir ve ortak karara bağlanır. Temsilciler daha güvenli ve daha çağdaş bir sistemin oluşması için çaba göstermektedir. Daha güvenli bir trafik için alınan önlemler tek başına yeterli gelmez sürücülerin ve yayaların da bu konularda bilinçli olması çok önemlidir. Kurulun başlıca görevleri şu şekildedir.

  • Trafik kazalarının azaltılmasına yönelik öneri ve çözümler geliştirmek
  • Trafikte görülen aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar yürütmek
  • Trafikte ilgili kuruluşlar arasındaki koordinasyonun kurulması ve öneriler
  • Kara yollarının geliştirilmesi için planla faaliyetlerinde bulunulması
  • Fahri trafik müfettiş adaylarının belirlenmesi
  • Kendi alanlarına giren yasal düzenlemelerin yapılması ve eksikliklerin belirlenmesi

Kara yolu trafik güvenliği kurulu temsilcileri bu görevleri yerine getirmek için sürekli çalışma içerisindedirler. Burada amaç daha güvenli bir trafik sistemi geliştirmektedir. Ülkemiz bu konuda çok geri kalmıştır tüm uyarı ve güvenlik tedbirlerine rağmen yeterli bilinç oluşmadığı için trafik kazaları çok yüksek düzeyde devam ediyor. Bu kazaların önüne geçmek için tedbirlerin yanında mutlaka kişilerin bilinçlendirilmesi, pratik ve teorik eğitimlerinde arttırılması gereklidir. Trafik kazalarında maddi kayıpların yanında çok fazla manevi kayıp yaşanması geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olmaktadır.

Kara yolu trafik güvenliği; can ve mal kaybı ve trafik kazalarını önlemek amacıyla; yayaların, hayvanların ve araçların kara yolları üzerindeki hal ve hareketlerinin tanzimi ile bu konuda verilerin toplanmasını ve değerlendirilmesini,

Kara yolu Güvenliği Yüksek Kurulu; Başbakan‘ın başkanlığında, Adalet, İçişleri, Maliye, Milli Eğitim, Bayındırlık ve İskan, Sağlık, Ulaştırma, Orman Bakanları, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün bağlı olduğu Bakan ile Jandarma Genel Komutanı, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Kara yolları Genel Müdürü’nden oluşan kurulu,

Trafikte düzenin sağlanabilmesi için kuralların konulması ve konulan bu kurallarında takip edilmesi gerekiyor. Takip edilmeyen kurallar düzensizliğe neden olacağı gibi sürücü ve yolcuların güvenliğini de ortadan kaldırmış olacaktır. Bunun için var olan tüm kurallara sürücü ve yayaların uyması gerekir.

22 Mart 2020
67 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al