Sırt Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Sırt Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Sırt ağrısı genellikle kas-iskelet sistemi ile ilgili problemlerden kaynaklanır. Özellikle omurga kemikleri, diskler ve onu destekleyen kaslar ve bağlar dahil olmak üzere omurga. Bazen bel ağrısı, kas-iskelet sistemini içermeyen bozukluktan kaynaklanır.

Sırt ağrısı, insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir ve 60 yaşın üzerindeki insanların yarısından fazlasını etkiler.  Omurga sırt kemiklerinden (omurlar) oluşur. Omurların her biri arasında şok emici diskler vardır. Diskler sert bir dış tabaka ve çekirdek adı verilen yumuşak, jöle benzeri bir iç kısma sahiptir. Omurların her birinin disklerin arkasında iki eklemi vardır. Bir omur gövdesinin diskleri, eklem oluşturacak şekilde altındakinin yüzüne dayanır.

  • Omurganın her iki yanında uzanan iki iliopsoas kası
  • Arkasındaki omurganın uzunluğu boyunca uzanan iki dikenli omurga kası
  • Omurlar arasında çalışan birçok kısa paraspinal kas mevcuttur.

Göğüs kafesinin altından pelvise uzanan karın kasları da karın içeriğini destekleyerek omurganın stabilize edilmesine yardımcı olur.

Omuriliğin uzunluğu boyunca, omurga sinirleri vücuttaki sinirlere bağlanmak için yanlardan omurlar arasındaki boşluklardan çıkar. Spinal sinirin omuriliğe en yakın kısmına spinal sinir kökü denir. Konumları nedeniyle omurga yaralandığında omurga sinir kökleri sıkışabilir ve bu da ağrıya neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Alt (Lomber) Omurga

Lomber omurga, üst sırttaki omurgaya pelvise bağlanır. Lomber omurga dönmeye ve bükülmeye izin verecek kadar esnektir ve ayakta durma, yürüme ve kaldırma için güç sağlar. Böylece bel, günlük yaşamın hemen hemen tüm aktivitelerinde yer alır. Bel ağrısı birçok aktiviteyi sınırlayabilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.

Sırt Ağrısı Türleri

Belin belirli bir bölgesinde ağrı en sık görülen sırt ağrısı türüdür. Nedeni genellikle küçük bir disk yaralanması, eklem artriti ve nadiren kas burkulmaları ve gerilmeleridir. Ağrı sürekli olabilir veya bazen aralıklı ve keskin olabilir. Nedeni yaralanma olduğunda ani ağrı hissedilebilir. Lokal ağrı, pozisyon değişiklikleri ile şiddetlenebilir veya hafifletilebilir. Sırtın alt kısmı dokunulduğunda ağrıyabilir. Kas spazmları meydana gelebilir.

Yayılan ağrı, alt sırttan bacaktan aşağıya doğru ilerleyen ağrıdır. Hafif bir ağrı olabilir veya şiddetli olabilir. Yayılan ağrı fıtıklaşmış disk, siyatik, osteoartrit veya spinal stenoz gibi bozuklukların neden olduğu bir sinir kökünün sıkıştığını gösterir.

29 Kasım 2020
218 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al