Yapılan Küçük Kazalarda Kasko Hasarsızlık İndirimi Bozulur mu?

Yapılan Küçük Kazalarda Kasko Hasarsızlık İndirimi Bozulur mu?

Kasko hasarsızlık indirimi, yıl boyu aracınız ile herhangi bir kazaya karışmadan, kasko ve zorunlu trafik sigortanızdan herhangi bir karşılama yapmadan gelecek yıl için belli miktar primlerde indirim yapılmasını sağlar. Bir yıl geçerli olan hasarsızlık indiriminde yıl boyunca herhangi bir kazaya karışmama ve sigortanızdan da herhangi bir kaza hasarı karşılamamanız gerekir. Eğer böyle bir hasar indirimi karşılanırsa kaza kaydınıza işlenir ve gelecek yıl daha yüksek bir fiyat üzerinden poliçe devam ettirilir.

Yaptığınız küçük kazada eğer kaskonuzu ya da diğer sigorta poliçelerinizi kullanmaz kendi cebinizden hasarı öderseniz hasarsızlık indiriminiz bozulmaz ve gelecek yıl hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edersiniz.

Kasko teklifi al Ankara

 Aracıma Çarpıp Kaçtılar Ne Yapmam Gerekiyor?

Çoğu araç sahibinin yakındığı konulardan biri aracıma çarpıp kaçtılar ne yapmam gerekiyor konusudur. Park halinde duran aracınıza çarpıp kaçtıklarında yapmanız gereken bazı şeyler vardır:

  • Eğer aracınıza çarpıp kaçan kişiyi biliyorsanız aracın plakasını, modelini ve rengini en yakın polis ya da jandarmaya bildirmeniz gerekir. Zabıt tutulduktan sonra en geç beş gün içinde bağlı bulunduğunuz sigorta şirketine hasar bildiriminde bulunmalısınız.
  • Yapılan şikayetlerde herhangi bir ölüm ya da yaralanma söz konusu değilse genellikle soruşturma açılmaz. Yine de aracınızın hasar gördüğü bölgede herhangi bir kamera kaydı varsa bunları muhakkak temin ederek delil olarak sunmanız da yarar vardır.
  • Eğer çarpıp kaçan kişiler tespit edilemiyorsa kasko şirketi zararı ödeyecek ya da güvence hesabından zararların karşılanması talep edilir. Ancak zorunlu trafik sigortası bu zararları karşılamaz.
  • Aracınızı hareket ettirmeden önce muhakkak fotoğrafını çekerek görgü tespit tutanağı düzenleterek hem emniyete hem de sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Görgü tespit tutanağını tutturamadığınız zamanda bile muhakkak sigorta şirketine en kısa zamanda bunu bildirin. Geç ihbar ederseniz tazminatınızı alamayabilirsiniz.
  • Aracınıza çarpıp kaçma halinde size güvence hesabından bahsettik. Güvence hesabı, sigorta güvencesi olmayan kişiler için oluşturulan bir hesaptır. Bu hesaptan yararlanabilmek için yaralanma, sakatlanma ya da ölüm gibi durumların oluşması gerekir. Eğer herhangi bir yaralanma, sakatlanma ya da ölüm söz konusu değilse polis veya jandarmaya ve kasko şirketine başvurarak beş gün içinde zararınızın karşılanmasını talep etmelisiniz.
15 Mart 2020
388 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al