Egzersiz Yediklerimizi Nasıl Etkileyebilir?

Egzersiz Yediklerimizi Nasıl Etkileyebilir?

Yoğun antrenmanlardan önce ne zaman ve ne yediğinizi planlamak, spor ve yemekle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz, gıda ile olan ilişkimizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler. Yeni bir egzersiz rutinine başlarken, ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alabileceğinize inanabilirsiniz, bu da kilo vermeyi zorlaştırır.

Doktorlar, öğünleri planlamanın ve egzersizin iştahımızı ve yiyecek algımızı nasıl etkilediğinin farkında olmanın yaşam tarzı değişikliklerini kolaylaştırabileceğini belirtmişlerdir.

COVID–19 salgını nedeniyle kısıtlamalar, bazı insanların daha önce yaptığı gibi sık sık egzersiz yapmasını daha zor hale getirmiş durumda. Aslında, çoğumuz kendimize daha hareketsiz bir yaşam tarzı uygularken, kilo alırken bulduk. Ancak kısıtlamalar hafifledikçe, bir çoğumuz kilo vermeye ve egzersizi sağlıklı ve ölçülü bir şekilde kucaklamaya nasıl yaklaşacağımızı düşünmeye başladık.

Bulgular, fitness ve yemekle olan ilişkimize dair bazı ilginç bilgiler sunuyor ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak isteyen insanlar için daha net bir yol haritası sağlamaya yardımcı oluyor.

Araştırmalar Ne Gösteriyor?

Araştırmacılar, egzersizin insanların seçtiği yiyecek miktarlarında daha büyük bir artış sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca egzersizin, antrenmanlarını bitirdikten hemen sonra ve 30 dakika sonra daha fazla acil tüketim arzusu ile sonuçlandığını buldular.

Pandemi, birçok insanın kilo aldığı benzersiz bir durum yarattı. Son zamanlarda birçok kişide görülen kilo artışına katkıda bulunan birkaç faktör olduğuna inanıyorum. İnsanların bir zamanlar yaptığı fiziksel aktiviteleri yapamama nedeniyle stresli yeme ve artan hareketsizlik gibi faktörler kilo alımını hızlandırdı.

İlginizi çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Alın

Spor salonları kapatıldı, grup egzersiz dersleri iptal edildi ve sosyal olarak kendimizi uzaklaştırma çabası birçok kişinin almaları gereken önerilen miktarda fiziksel aktivite almasını zorlaştırdı.

Evden çalışan pek çok insanın bekledikleri kadar boş zamanı olmadığını düşünüyorum. Eskiden yaptıkları işe gidip gelme yürüyüşünü yapmıyorlar doğal olarak hareketsiz olan bu yaşam tarzı insanın aşısı bir şekilde kilo almasına imkan tanımış oluyor.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte hepimizin gün ışığından yararlanma sıklığı artacak. Bunun için şu an yaşadığımız günlük alışkanlıklarımızı yeniden gündeme getirmek gerekiyor.

24 Nisan 2021
176 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al