Adale Çekilmesi Nedir?

Adale Çekilmesi Nedir?

Bir kasın üzerine gereğinden fazla bir şekilde yük bindirmesi neticesinde adale çekilmesi ya da incinmesi meydana gelebilmektedir. Adale çekilmesi genellikle olayın meydana geldiği bölgedeki kas gruplarının çok fazla çalıştırılmamasından kaynaklanır. Burada bir güç kaybı meydana gelmez ancak adale çekilmesi yaşandığında acı hissi duyulur.

Adale Çekilmesi Belirtileri

Dışardan bir etkiye bağlı olarak adalelerde zedelenmeler meydana geldiğinde bu bölgede bir ağrı hissi meydana gelir buna bazen şişmelerde eşlik edebilecektir. Zedelenmenin meydana geldiği 24 saat oldukça önemlidir. Bu nedenle de 24 saat içerisinde o bölgede bir sertleşme durumu görülebilir. Eğer ki burada bir his kaybı yaşıyorsanız o zaman burada kasta kopma meydana gelmiş olabilecektir. Kaslarda lifler vardır ve bu lifler bazen harekete bağlı olarak yırtılabilirler. Bu durum eğer ki adalenin de kasılmasına neden olursa o zaman ciddi bir iç kanama durumu ortaya çıkar.

Adale zedelenmeleri genellikle uyluk kemiğinin arka bölgesinde meydana gelir. Buradaki kas grupları aynı zamanda dizinizi de kapatıp açmanızı sağladığı için çekilmeler meydana gelebilecektir. Bu nedenle de uyluk kemiği bölgenizde bir ağrı ya da çekilme hissi yaşıyorsanız o zaman bu adalenizi zedelediğiniz anlamına da gelebilecektir.

Adale Çekilmesi Teşhisi

Burada teşhis konulabilmesi için kişinin kramplar ve şişme nedeniyle de doktora başvurması beklenir. Böyle durumlarda kemikte herhangi bir zararın olup olmadığını anlamak için film çekilmesi gerekir. Eğer ki kemikte bir sorun yoksa o zaman kaslara yönelik bir tedavi uygulamasına geçilir. İlaç ya da dinlenme neticesinde de hızlı bir şekilde iyileşme sağlanacaktır.

Adalet Çekilmesi Tedavisi

Adale çekilmesi ya da diğer ismiyle zedelenmede ilk 24 saatin önemli olduğunu söyledik. Burada ilk önce yapılması gereken şey bu bölgeye soğuk kompleks uygulaması yapmaktır. Eğer ki bu duruma rağmen şişme meydana gelecekse o zaman soğuk uygulamasının süresi de uzatılmalıdır. Zedelenen kas yukarı doğru tutulduğunda şişme önlenebilecektir. Ve ağrı durumu da şişme olmayacağı için azalır.

Adale Çekilmesi Özel Sağlık Sigortası

Adale çekilmesi durumunda Ankara özel sağlık sigortanız varsa anlaşmalı bir özel hastaneye giderek tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

29 Temmuz 2020
387 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al