Göğüs Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Göğüs Ağrısı ve Özel Sağlık Sigortası

Göğüs ağrısı kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Göğüs hassasiyeti, keskin yanma ağrısı veya göğüs dokunuzda gerginlik olabilir. Ağrı sürekli olabilir veya sadece ara sıra ortaya çıkabilir. Göğüs ağrısı hafiften şiddetliye kadar değişebilir.

Adet Döneminde Yaşanan Göğüs Ağrıları

  • Adet döneminizden önceki iki ila üç gün içinde ayda sadece birkaç gün. Bu normal, hafif orta şiddette ağrı her iki göğsü de etkiler.
  • Adet döneminizden önce başlayıp bazen adet döngünüz boyunca devam ederek her ay bir hafta veya daha uzun. Ağrı orta veya şiddetli olabilir ve her iki göğsü de etkiler.
  • Ay boyunca, adet döngünüzle ilgili değil.
  • Menopoz sonrası kadınlarda bazen göğüs ağrısı olur, ancak göğüs ağrısı, menopozu tamamlamamış genç kadınlarda daha yaygındır.

Çoğu zaman göğüs ağrısı, iyi huylu bir göğüs durumuna işaret eder. Yine de bir veya iki adet döngüsünden sonra geçmeyen veya menopozdan sonra da devam eden açıklanamayan göğüs ağrısının doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Göğüs Ağrısının Belirtileri

  • Birkaç haftadan fazla her gün devam eder.
  • Göğsünüzün belirli bir bölgesinde oluşur.
  • Zamanla kötüleşiyor gibi görünüyor.
  • Günlük aktivitelere müdahale eder.
  • Ana semptomu göğüs ağrısı olan kadınlarda göğüs kanseri riski düşük olsa da, doktorunuz bir değerlendirme önerirse, takip etmek önemlidir.

Göğüs Ağrısı Nedenleri

Bazen göğüs ağrısının kesin nedenini belirlemek mümkün değildir. Ağrıya neden olan faktörler aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir.

Üreme hormonları

Döngüsel göğüs ağrısının hormonlarla ve adet döngünüzle güçlü bir bağlantısı var gibi görünüyor. Döngüsel göğüs ağrısı genellikle hamilelik veya menopoz ile azalır veya kaybolur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Göğüs yapısı

Döngüsel olmayan göğüs ağrısı genellikle süt kanallarında veya süt bezlerinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır. Bu, göğüs kistlerinin gelişmesine neden olabilir. Göğüs travması, önceki göğüs ameliyatı veya göğüs de lokalize olan diğer faktörler göğüs ağrısına neden olabilir. Göğüs ağrısı, göğüs duvarında, kaslarda, eklemlerde veya kalpte göğsün dışında da başlayabilir ve göğse yayılabilir.

Yağ asidi dengesizliği

Hücrelerdeki yağ asitlerinin dengesizliği, göğüs dokusunun dolaşımdaki hormonlara duyarlılığını etkileyebilir.

Göğüs ağrısı çok önemsiz gibi görünüyor olsa da ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak her zaman faydalıdır.

12 Ekim 2020
100 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al