Yakı Nedir?

Yakı, bir tür geleneksel Çin tıbbıdır. Vücudunuzun meridyenleri ve akupunktur noktalarının üzerinde veya yakınında uygulanabilir.

Uygulayıcılar, ortaya çıkan ısının bu noktaları uyarmaya yardımcı olduğuna ve vücudunuzdaki enerji akışını iyileştirdiğine inanırlar. Geleneksel Çin tıbbı uygulamalarına göre, bu artan enerji dolaşımı, kronik ağrıdan sindirim sorunlarına kadar bir dizi sağlık sorununa yardımcı olabilir.

Yakı, doğrudan veya dolaylı olarak uygulanabilir.

Dolaylı yakı daha yaygın olarak uygulanmaktadır. Çünkü ısı  cildinize temas etmez.

Kendiniz Yapabilir misiniz?

Yakı yetenekli bir uygulayıcı tarafından yapılmalıdır. Nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, yakınızdaki bir eczanede aramanıza başlamayın. Yakı genellikle akupunkturla birlikte yapılır ve bazı akupunktur uzmanları da yakı yapar.

Yakıyı kendi başınıza deneyebilirsiniz, ancak önce bir profesyonelin size göstermesi en güvenli yoldur. Sadece kendinizi yakmadan nasıl yapacağınızı değil, aynı zamanda ihtiyaçlarınız için odaklanmanız gereken en iyi alanları da gösterebilirler.

İnsanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka sorun için yakı kullanır:

 • Artrit, eklem veya kas ağrısı ve kronik ağrı dahil olmak üzere ağrı
 • Kansere bağlı mide bulantısı
 • İdrarını tutamamak
 • Astım semptomları
 • Yorgunluk
 • Soğuk algınlığı ve grip önleme

Ağrı ve semptom yönetiminde yakının etkinliğine dair orta düzeyde kanıt vardır. Yakı ile ilaç tedavileri ve sahte tedaviyi karşılaştırmak, yakıların etkili olduğu sonucuna varmıştır.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Ek araştırmalar, yakı ile akupunktur birleştirildiğinde, osteoporozlu hastalarda kemik yoğunluğunun arttığını göstermiştir.

Tamamlayıcı ve bütünleştirici tedavileri keşfediyorsanız, yakı denemeye değer olabilir, ancak birkaç risk vardır.  En büyük risk, bu süreçte kendinizi yakmanın kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, özellikle kendi başınıza yapıyorsanız, dolaylı yakılara bağlı kalmak en iyisidir.  

Yakının aşağıdakileri içeren bazı potansiyel yan etkilerini tanımlamıştır:

 • Alerjik reaksiyon
 • Boğaz ağrısı veya öksürük
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Fetal sıkıntı ve erken doğum
 • Koyu cilt lekeleri

Yakı Çin tedavisi olsa da ülkemizde oldukça fazla tercih edilen doğal tedavi edici bir yöntemdir. Herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz yakıyı ağrıyan bölgenize uyguladığınızda etkisini çok kısa bir süre içerisinde fark edersiniz. Ancak yakı yaparken yukarıda bahsetmiş olduğumuz yakıcı etkisini de unutmamanız faydalı olacaktır.

22 Nisan 2021
8 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al