Otomobillerde Hararet

Bir sürücünün hiç istemeyeceği şeylerden bir tanesi aracının hararet yapmasıdır. Çünkü araç hararet yapıyorsa bunun birden çok nedeni olabilir. Nedenlere göz atarken ise başınıza gelme ihtimalleriyle ilgilidir. Araçların marka ve modellerinin birbirinden farklı olması işin mantığını neden kaynaklandığını tespit edebilmeniz konusunda bu soruyu akıllara getirmiştir. Biz hksigorta olarak tüm araçları bir genelleme altına alarak bu sorunun yanıtını bulmak istedik. Bunun içinde mantıktan yola çıkarak hareket edelim dedik.

Bir araç hararet yaptığı zaman ilk bakılması ve akla gelmesi gereken aracın motor suyu olmalıdır. Çünkü aracınızın motorunda olması gereken sınırlar içinde su bulunmuyorsa o aracın hararet yapmaması bir mucize olur.

Her araçta motorun soğutulması görevini yapan fan vardır ve bu fanın amacı motordaki suyun soğutulmasını sağlamaktır. Araç çalışırken belli bir ısıya geldiği zaman fan devreye girer ve soğutma işlemi başlatılmış olur ancak bunun tersine bir durum olması yani motor çalışıyorken fan devreye girmemişse bu durumda araç hararet yapmaya başlayacaktır. Bu durumda yapılması gereken şey araçtaki kabloların yerlerinin kontrol edilmesini sağlamaktır. Kablolardan birisi kopmuş ya da çıkmış ise fanın devreye girmesini engelleyecektir. Bu da aracın hararet yapmasını sağlar. Eğer ki bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa o zaman işi bir ustaya danışmanızda yarar var. Usta sorunun çözümünü hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Tüm kablolarınız normal görünüyorsa bu durumda hararet müşürünüzü kontrol etmeniz gerekiyor çünkü arızalanmış olabilir. Bazı araçlarda hararet müşürü fan müşüründen farklı görev yapar böyle durumda da önceden bizi bilgilendirmez. Dolayısıyla arızayı fark edemeyeceğiniz için hararet sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Araçlarda termostat yer almaktadır. Eğer ki termostat o esnada açılmıyorsa bu durumda hararete neden olabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken aracınız hararet yaptığı zaman radyatörün sıcaklığına bakmalısınız eğer ki soğuk ise bu durumda termostat açılmamış diyebiliriz ve onun değişmesi gerekir. Motor soğuk ise motoru çalıştırarak termostatın açılmasını beklemelisiniz. Elinizi termostat muhafazasının üzerine koyduğunuz zaman açıldığını da hissedersiniz.

Sonuç olarak otomobillerde hararetin farklı nedenleri olabilir ve bunların onarımı da basit olabildiği gibi düzeltilmemesi halinde motora ciddi zarar verecektir.

17 Nisan 2019
511 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al