Dehidrasyon Nedir?

Dehidrasyon, vücudunuz içtiğinizden daha fazla sıvı kaybettiğinde gerçekleşir. Vücuttan çok fazla su kaybedildiğinde organları, hücreleri ve dokuları gerektiği gibi çalışamaz ve bu da tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Dehidrasyon hemen düzeltilmezse, şoka neden olabilir.

Dehidrasyon hafif veya şiddetli olabilir. Hafif dehidrasyonu genellikle evde tedavi edebilirsiniz. Şiddetli dehidrasyonun bir hastanede veya acil bakım ortamında tedavi edilmesi gerekir.

Dehidrasyon Risk Faktörleri

Doğrudan güneşe maruz kalan sporcular, dehidrasyon riski altında olan tek kişi değildir. Aslında, vücut geliştiriciler ve yüzücüler de bu durumu yaygın olarak geliştiren sporcular arasındadır. Tuhaf görünse de suda terlemek mümkündür. Yüzücüler yüzerken çok ter kaybederler.

Dehidrasyon Nasıl Gelişir?

Vücudunuz terleme ve idrara çıkma yoluyla düzenli olarak su kaybeder. Su değiştirilmezse, susuz kalırsınız. Vücudun normalden daha fazla su kaybetmesine neden olan herhangi bir durum veya durum dehidrasyona yol açar.

Terlemek

Terleme, vücudunuzun doğal soğuma sürecinin bir parçasıdır. Sıcak olduğunuzda, ter bezleriniz onu soğutmak için vücudunuzdaki nemi serbest bırakmak için harekete geçer. Bunun çalışma şekli buharlaşmadır.

Bir damla ter cildinizden buharlaşırken beraberinde az miktarda ısı alır. Ne kadar çok ter üretirseniz, o kadar fazla buharlaşma olur ve o kadar çok soğursunuz. Terleme ayrıca cildinizi nemlendirir ve vücudunuzdaki elektrolit dengesini korur.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri 2021

Terlediğiniz sıvı esas olarak tuz ve sudan oluşur. Aşırı terleme, çok miktarda su kaybettiğiniz için dehidrasyona neden olabilir. Aşırı terlemenin teknik terimi hiperhidrozdur.

Hastalık

Sürekli kusmaya veya ishale neden olan hastalıklar dehidrasyona neden olabilir. Bunun nedeni, kusma ve ishalin vücudunuzdan çok fazla su atılmasına neden olabilmesidir.

Bu süreçlerde önemli elektrolitler de kaybolur. Elektrolitler, vücut tarafından kasları, kan kimyasını ve organ süreçlerini kontrol etmek için kullanılan minerallerdir. Bu elektrolitler vücuttaki kan, idrar ve diğer sıvılarda bulunur.

Kusma veya ishal bu işlevleri bozabilir ve inme ve koma gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ateş

Ateşiniz varsa, vücudunuz sıcaklığınızı düşürmek için cildinizin yüzeyinden sıvı kaybeder. Çoğu zaman, ateş o kadar çok terlemenize neden olabilir ki, yenilemek için içmezseniz, susuz kalabilirsiniz.

İdrara Çıkma

İdrar, vücudun toksinleri vücuttan atmanın normal yoludur. Bazı koşullar, idrar çıkışınızı artırabilecek kimyasal dengesizliklere neden olabilir. Aşırı idrara çıkma yoluyla kaybedilen sıvıyı yerine koymazsanız, dehidrasyon gelişme riskiniz vardır.

23 Haziran 2021
202 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al