Motosiklet Sigortası Hakkında Merak Edilenler?

Motosiklet Sigortası Hakkında Merak Edilenler?

Motosiklet bazıları için tehlikeli bir ulaşım aracı gibi görünüyor olsa da bazıları için oldukça keyifli ve adrenalini yükselten bir ulaşım aracı olarak kabul edilmiştir. Günümüzde neredeyse bir taşıt kadar pahalı olan motosikletler için binlerce para veren insanlar var. Peki, bir tutku olan motosikleti bu kadar çok tercih eden sürücü var bu sürücüler de aynen araçlarda olduğu gibi motosikletleri içinde trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak zorunda mı?

Motosiklet Trafik Sigortası Yapılır mı?

Trafik sigortası adından da anlaşılacağı gibi kara yolunda hareket eden motorlu taşıtların yaptırmak zorunda olduğu zorunlu sigorta turudur. Dolayısıyla motosikletler de trafiğe çıkabilmek için trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Motosiklet Kasko Sigortası Nedir?

Kasko trafik sigortasına benzer olmasına karşın farklı çalışan bir güvencedir. Tamamen isteğe bağlı olan bu sigorta ile birlikte sürücüler motosikletleriyle ilgili bir sorun yaşadıkları zaman güvence altında olacaktır. Trafik sigortasından farkı ise sadece sizin aracınızda meydana gelen hasarları karşılamasıdır.

Kasko fiyatları Ankara

Motosiklet Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu güvence dedik. Dolayısıyla kusurlu olan bir araç sürücüsü kaza yapmış ve karşı tarafa zarar verilmişse bu durumda devreye girer ve sürücüyü yüklü paralar ödemekten kurtarmış olur. Trafik sigortası kapsamında karşı tarafta meydana gelebilecek manevi tazminat ve tedavi masrafları da karşılanmış olur.

Motosiklet Trafik Sigortası Hangi Hasarları Karşılar?

Motosiklet sigortasının kapsamı aynı araç sigortasında olduğu gibidir. Tüm motorlu araç kazalarında suçlu olmanız halinde üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani sizin motosikletinizde meydana gelen hasar sigorta kapsamı içerisinde değerlendirilmez.

Motosiklet Kasko Sigortasında Neler Vardır?

Kasko sigortası isteğe bağlı olduğu için isteyen yaptırabilir. Yaptırıldığında ise sizin motorunuzda meydana gelebilecek olan hasarların tamamı karşılanır. Eğer ki motorunuz kullanılamaz duruma gelmişse yani halk arasında bilinen tanımlamasıyla pert olmuşsa o zaman piyasa değerinde ödeme yapılarak yeni bir motosiklet alabilecek güce sahip olursunuz.

Sonuç olarak toparlayacak olursak motosiklet sigortası mutlaka yapılması gereken güvencelerden bir tanesidir. Yaptırılmaması durumunda bir takım zorunlu cezalarla ve yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız.

16 Şubat 2020
578 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al