Çivisiz Lastikler İle Normal Lastikler Arasındaki Fark Nedir?

Çivisiz Lastikler İle Normal Lastikler Arasındaki Fark Nedir?

Lastiği oluşturan kauçuk malzemelerde fark vardır. Çivisiz lastikler, düşük sıcaklıklarda bile sertleşmeyen kauçuk kullanır. Böylece aracın hareket, dönüş ve durma gibi temel unsurları karlı veya donmuş yollarda bile korunabilir. Sadece bu da değil, normal sürüş operasyonlarında kar veya buzun olmadığı normal yollarda bile gönül rahatlığıyla sürebilmeniz için tasarlanmıştır. Çivisiz lastiklerin geliştirilmesinin nedeni, çivili lastiklerin asfalt yol yüzeyini sıyırdığı ve tozu sardığı sorunu vardır.

Yapısal özellikler nelerdir?

Lastiğin sırtında büyük ve derin bir blok ile karakterize edilir. Blok ince kılcal kanallarla oyulur. Karlı yollarda, sırt blokları karda ilerlerken direnci arttırır ve blokların köşelerinin karı tırmalaması nedeniyle oluşan kenar etkisi buzlu yollarda düşük sıcaklıktadır.

Düşük sıcaklıklarda bile esnekliğini kaybetmeyen özel bir bileşik kauçuk kullanarak buzla temas eden alan artırılırken, sırtta kenar etkisini artırmak için çok sayıda kılcal kanal sağlanır ve buz yüzeyindeki nemi gideren kauçuk malzeme sürtünme kuvveti oluşturur.

Çivisiz lastikler için zincire ihtiyacım var mı?

Yol yüzey koşullarına bağlı olarak, çivisiz lastikler taksanız bile, zincirli araçlar dışındaki araçlara kapalı olarak adlandırılan yollarda zincirsiz geçiş yasaktır. Dahası sadece çivisiz lastikler takarak geçmenin mümkün olup olmadığı veya bir zincir takmanın gerekli olup olmadığı, yoldaki duruma bağlıdır. Bu nedenle soğuk bölgelerde araba kullanırken olabildiğince zincir taşınması önerilir. Buna ek olarak, karlı ve donmuş yollara kaymayı önleyen cihazların takılmasına yönelik önlemler, her ile bağlı olarak farklılık gösterir, geçiş yerine ve varış noktasına göre önceden bilgi edindiğinizden emin olun. Örneğin kışın doğuya doğru gittiğinizde bazı şehirlerde zincir takmak zorunlu iken daha batıda böyle bir zorunluluk yoktur. Bunun için aracınızda mutlaka zincir bulundurmanız gerekli olacaktır. Zincir sürekli takılan bir aparat değildir. Gerektiğinde takılıp yolun durumuna göre yeniden çıkarılması gerekir.

Aracınızın güvenliğini korumak sizin elinizdedir, ancak bazen sizden kaynaklı olmayan nedenlerden dolayı da kazayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınız için yaptıracağınız Ankara kasko sigortası ile birlikte aracınızı maddi güvence altına almış olursunuz.

Hksigorta.com olarak sizin için en uygun Ankara kasko sigortası teklifini hazırlar sunabiliriz.

26 Kasım 2020
275 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al