Çinko Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çinko Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çinkonun sağlığa faydaları arasında sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve gelişmiş metabolizma bulunur. Çocuklarda yaraların iyileşmesine, soğuk algınlığının tedavisine ve ishalin şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur. Çinko ayrıca artrit gibi yaşa bağlı sağlık durumlarını geciktirmede çok önemli bir besin maddesidir.

Çinko nedir?

Çinko, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu esansiyel bir mineraldir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve protein sentezi için önemlidir. Çinko, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de önemlidir. Çinko eksikliği, çocuklarda ishal, büyüme geriliği ve yavaş yara iyileşmesi gibi birçok duruma yol açabilir.

İnsan vücudu çinko üretemez ve fazla miktarda depolayamaz, bu da onu günlük beslenmenin önemli bir parçası yapar.

Çinkonun Önemi Nedir?

Çinko, protein sentezinde, hücre sinyalizasyonunda, hayati bir rol oynar ve insan vücudunun bağışıklık sisteminde hücre üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Tat ve koku gibi en önemli iki duyu için de önemlidir. İnsan vücudunda çinkonun normal şekilde işlev görmesi için gereken 300’den fazla farklı enzim vardır

Normal bir insanda herhangi bir zamanda iki ila üç gram çinko bulunur. Çeşitli metabolik süreçlerde kullanılır, normal boşaltım ve idrar kanallarından atılır, bu nedenle sık sık yenilenmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Çinko Eksikliği Belirtileri

Çinko eksikliği, büyüme geriliği, düşük tansiyon, iştahsızlık, zayıf bağışıklık ve ishal gibi birçok semptomla karakterizedir. Ayrıca kemik büyümesinin gecikmesine, tat ve koku kaybına, soluk cilde, yorgunluğa ve erektil disfonksiyona neden olabilir. Çinko eksikliğinin ayrıca depresyon, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, Alzheimer hastalığı ve Wilson hastalığına neden olduğu belirlenmiştir.

Çinko eksikliği nadir olmakla birlikte, belirli gruplarda ortaya çıkma şansı daha yüksektir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Gastrointestinal bozukluğu olan bireyler
  • Hamile veya emziren kadınlar
  • Sadece anne sütü ile beslenen daha büyük bebekler
  • Vejetaryenler ve veganlar
  • Orak hücre hastalığı olanlar
  • Alkol bağımlılığından muzdarip olanlar

Çinkonun Sağlığa Faydaları

Çinko, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir.

Çinko cildinizin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Cilt onarımı ve yeniden büyümesi için gerekli olan bir bağ dokusu olan kolajen üretiminde önemli bir rol oynar.

Çinko eksikliği bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir ve bu nedenle vücut ishale neden olan enfeksiyonlarla savaşamaz. Pek çok çalışma, akut ishali gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek çocuk ölüm oranlarıyla ilişkilendirmektedir.

02 Aralık 2021
39 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al