Otomobil Kullanımıyla İlgili Faydalı Bilgiler

Otomobil Kullanımıyla İlgili Faydalı Bilgiler

Artık hepimiz akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan korkar hale geldik ve aracımızın kontağını çevirmek dahi istemiyoruz. İşte bizde başı yakıt tüketimiyle dertte olanlara daha az yakıt harcayarak daha çok yol gitmelerini sağlayabilecek bir takım sürüş bilgilerinden bahsedeli istedik.

İlk etapta şunu belirtmeden geçmeyelim sizin otomobil kullanım şekliniz yakıt tüketiminizi olumlu ya da olumsuz mutlaka etkiliyor. Ancak bunu nasıl yapmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Aşağıdaki maddeler aracınızın az yakması konusunda size yol gösterecektir.

Aracınızı Rölantide Isıtmayın

Bazı sürücüler araçlarını rölantide çalıştırarak ısıtmaya çalışırlar. Ancak bu durum aracınızın motorunu korumaz aksine zarar verdiği gibi daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Motoru çalıştırdığınızda ve yola çıktığınızda ilk kilometre sonunda aracınızın yakmış olduğu yakıt rölantide yaktığının 3’te 1’İ civarındadır. Yani aracınızı üç dakika ısıtmak için harcamış olduğunuz benzinle tam 1 kilometre benzin harcamış oluyorsunuz. Bunun içinde uzun süreli aracınızı park edecekseniz durdurmak çok daha mantıklı olacaktır.

Kısa Mesafeler İçin Otomobil Kullanmak Lüks

Bazılarımız öyle üşengeç hareket ediyor ki kısa mesafeleri bile aracıyla gidiyor. Yapılan araştırmalar neticesinde ise 0 derece hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir otomobil marşa bastığınız andan itibaren 100 kilometre de 40 litreye denk gelecek bir tüketime neden olur. Ancak 4 kilometre sonunda otomobil normal ısısına kavuşacak ve yakıt tüketimi normale dönecektir. Bunun için size uyarımız kısa mesafelerde aracınızı kullanmak yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Doğru Zamanda Vites Değiştirin

Otomobillerde en önemli nokta vites değişimidir. Aracınızı kullanırken hangi kilometrede hangi vitesle gitmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Hemen hatırlatalım birinci vites aracın yalnızca hareketini sağlamak amacıyla kullanılmalı ve ikinci vitese hızlı bir geçiş yapılmalıdır. Vites değiştirirken motor devrinin de değişeceğini göz önünde bulundurun. Motor devri krank milinin bir dakika da yapmış olduğu devir sayısıdır.

Sakin Sürüş

Aracınızı mutlaka trafiğin akışına göre kullanın trafiğe her ne kadar uyum sağlayabilecek bir şekilde aracınızı kullanırsanız yakıt tasarrufunuzu da o kadar gerçekleştirmiş olursunuz. Önünüzde akan trafiğe göre hareket ettiğinizde sürekli gaz fren yapmak zorunda kalmayacak ve bu sayede daha az yakıt tüketeceksiniz.

20 Eylül 2019
423 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al