Aracımın Plakası Düştü Ne Yapmam Gerekir?

Aracımın Plakası Düştü Ne Yapmam Gerekir?

Otomobil sahiplerinin yaşadıkları durumlardan bir tanesi fark etmeden araçların plakasının düşmesidir. Bizde aracının plakasını düşürmüş ve bundan endişe duyan takipçilerimizin stresini giderebilmek için bu konu hakkında detaycı bir yazı kaleme alalım istedik. Araçların plakaları aynen insanların kimlik numaraları gibidir. Bunun içinde her aracın plakası bir diğer araçtan farklıdır. Plaka otomobillerin tüm resmi işlemlerinde kullanılan ve otomobilin daha rahat tanınmasını sağlayabilmek amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bunun için de plakanın düşmesi ya da çalınması gibi bir durum söz konusu olduğunda mutlaka yeniden çıkarılması gerekiyor. Bunun içinde izleyeceğiniz yol farklı olacaktır

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Öncelikli olarak başvurunuzu resmi kanallara yapmanız gerekiyor. Bunun içinde trafik bölge müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Bu sayede sorumluluğu da ortadan kaldırmış olursunuz. Bu bilgiyi verebilmeniz için ise yasal olarak aracın sahibinin başvuru yapması gerekir. Eğer ki yasal olarak aracın sahibi yoksa bu durumda vekaletname vererek işlemin yapılması gerekli olacaktır. Başvuruyu yaptıktan sonraki adımınız ise yeni plakanın çıkarılması işlemidir. Yeni plaka çıkarmak demek sahip olduğunuz aynı plakanın mühürlü bir kopyası demektir.  Bunun için farklı bir plaka verileceğini düşünmemeniz gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz neden haber verilmeli açıklaması belki kafanızda soru işareti olmuş olabilir. Bunun için konuyu biraz daha açıklayıcı hale dönüştürelim.

Neden Haber Verilmelidir?

Aracınızın plakasının düşmesi ya da çalınması sonrasında haber vermezseniz o plakayı sizden bir başkası kullanması demek yasa dışı bir durumdur. Üstelik bu plakayla birlikte yasa dışı işler yapılabilir. Dolayısıyla siz bu durumdan sıyrılmak ve güvenlik problemleriyle karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka haber vermeniz gerekiyor. Unutmayın ki orijinal araç plakanız sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun içinde bildirim yapmamanız durumunda başınız ağrıyabilir.   

Yeni Plaka Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak trafik tescil bölge müdürlüğüne gidiyorsunuz ve plakanız ile ilgili durumu anlatıyorsunuz. Ardından yasal bedeli ödedikten sonra plakanızın basılması için sizi yönlendirecekleri yetkili bir adrese gidiyorsunuz. Plaka basım işlemi emniyet içerisinde yapılmıyor. Geçtiğimiz yıllarda ise bu iş için ödediğiniz ücret 15 TL olarak belirlenmişti.  Plakanız basıldıktan sonra mühürlü bir şekilde teslim alarak tekrar aracınızın üzerine takıyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler yalnızca bu kadardır.

27 Eylül 2019
279 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al