Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Tazminatı

Türkiye’de her yıl milyonlarca trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalar neticesinde ise ölüm, yaralanma ya da maddi kayıplara karşılaşılıyor. Kazlarda ölüm ile sonuçlanma halinde ise kişinin yakınları mağdur olurken Türk Borçlar Kanunun maddelerine göre kayıp veya zararın meydana gelmesi durumunda tazminat talep etmek gibi bir durum söz konusudur. Bizde bu haberimizde siz değerli takipçilerimiz için trafik kazası tazminatı hakkında bilgilendirmeler yapalım istedik.  Öncelikli olarak bahsetmek istediğimiz konu kimlerin trafik kazası tazminatı alabileceğine yöneliktir.

Kimler Trafik Kazası Tazminatı Alabilir?

Trafik kazası yapan bir sürücü, yolcu ya da yayalar trafik tazminatı alabilirler. Özellikle yolcular direk olarak tazminat hakkına sahip olurlar. Yayalarda ise kusur oranları belirlenir ve gerekli olan indirim veya tazminat verilmesine hükmedilir. Trafik kazası tazminatı ise şu şekilde hesaplanır.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kazalarda iki taraflı durum söz konusudur. Buna göre kazanın oluş şekli tek taraflı mı, yoksa iki taraflı mı? Çünkü hesaplama işlemi buna göre yapılacaktır. Eğer ki kaza tek taraflı meydana gelmişse o zaman kaza yapan sürücünün trafik sigortası devreye girer ve hesaplama sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilir.  Kaz iki taraflı ise o zaman kazada daha az kusurlu olan taraf çok olan kusurlu taraftan alacağını tazmin eder. Bu tazminatın hesaplanabilmesi için ide yaralanan ya da ölen kişinin yaşı ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı göz önünde bulundurularak hesaplama işlemi gerçekleştirilir.

Trafik Kazası Tazminatını Kim Öder?

Merak edilen sorulardan birisi de trafik kazasının meydana gelmesi ve sonrasında ortaya çıkan tazminat durumunda bu paranın kim tarafından ödenmiş olduğudur. Sözü uzatmadan açıklayalım. Kazanın meydana geliş durumu ile ilgili olarak hesapla yapılırken eğer ki kaza bir toplu taşıma aracı içerisinde olmuşsa bu durumda zorunlu ferdi kaza sigortası ek olarak ödeme gerçekleştirecektir.

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar Sürede Alınır?

Trafik kazası tazminatını almak için dava süreci tamamlandıktan sonra gerekli tüm evraklar teslim edilmelidir. Gerekli tüm evraklar teslim edildikten sonra 8 iş günü içinde tazminat ödemesi yapılacaktır. Ancak yaralanmalı kazalarda mağdurun iyileşme süreci nedeniyle bu süreç en erken 6 ay şeklindedir.

21 Ağustos 2019
128 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al