Gençlerde Epilepsi Teşhisi

Gençlerde Epilepsi Teşhisi

Epilepsi, beyin aktivitesinin anormal hale geldiği, nöbetlere veya alışılmadık davranış dönemlerine, duyulara ve bazen bilinç kaybına neden olan bir merkezi sinir sistemi (nörolojik) bozukluğudur.

Herkes epilepsi geliştirebilir. Epilepsi, tüm ırklardan, etnik kökenlerden ve yaşlardan hem erkek hem de kadınları etkiler.

Nöbet semptomları büyük ölçüde değişebilir. Epilepsili bazı insanlar nöbet sırasında birkaç saniye boş gözlerle bakarken, diğerleri tekrar tekrar kollarını veya bacaklarını seğirir. Tek bir nöbet geçirmeniz, epilepsiniz olduğu anlamına gelmez. Bir epilepsi teşhisi için genellikle en az iki provoke edilmemiş nöbet gerekir.

İlaç tedavisi veya bazen ameliyat, epilepsi hastalarının çoğunda nöbetleri kontrol altına alabilir. Bazı insanlar nöbetleri kontrol etmek için ömür boyu tedaviye ihtiyaç duyarlar, ancak diğerleri için nöbetler sonunda geçer. Epilepsili bazı çocuklar, yaşla birlikte durumu aşabilir.

Epilepsi Teşhisi

Epilepsi teşhisi, hem kişinin klinik geçmişine hem de teşhis testlerine dayanır. Teşhis edecek tek bir kesin test yoktur. Kişiler genellikle, bazıları epilepsi konusunda uzmanlaşmış bir nörologa yönlendirilir. Bir nörolog genellikle kesin olmayabilecek tıbbi araştırmalar düzenler ve ayrıca olayların diğer olası nedenlerini de dikkate alır.  

Teşhisin konması 

Birçok insan için teşhis konulması uzun bir mücadele olmuştur. Doğru teşhisi koymak genellikle aylar, hatta bazen yıllar alabilir. Sebepler farklıdır. Birkaç kişi için, nöbet geçirmeye devam etmelerine rağmen tüm testler normal olarak gelir. Örneğin, test sonuçları normalse ve klinik geçmişle ilgili belirsizlik varsa tanıda gecikme olabilir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi beyindeki anormal aktiviteden kaynaklandığından, nöbetler beyninizin koordinatlarındaki herhangi bir süreci etkileyebilir. Nöbet belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

  • Geçici kafa karışıklığı
  • Bir bakış büyüsü
  • Kolların ve bacakların kontrol edilemeyen sarsılma hareketleri
  • Bilinç kaybı veya farkındalık kaybı
  • Korku, kaygı veya deja vu gibi psişik belirtiler

Belirtiler nöbet tipine göre değişir. Çoğu durumda, epilepsili bir kişi her seferinde aynı tipte nöbet geçirme eğiliminde olacaktır, bu nedenle semptomlar bölümden bölüme benzer olacaktır.

Doktorlar genellikle nöbetleri, anormal beyin aktivitesinin nasıl başladığına bağlı olarak fokal veya genelleştirilmiş olarak sınıflandırır.

Hksigorta.com’dan Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

02 Aralık 2020
231 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al