Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Vergi Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Devlet insanların ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına vatandaşlarını belli vergilere tabi tutmuştur. Düzenli olarak toplanan bu vergiler vadesi geçmeden ödenmek zorundadır. Vadesi geçen borçlar için aynı zamanda cezai yaptırımlar uygulanır. Vergi borçları belli dönemlerde yapıldığı için insanlar bazen unutabiliyorlar ya da ödeyecekleri miktarın ne kadar olduğunu bilmediklerinden dolayı kaç para vergi ödediklerini sorgulamak durumunda kalıyorlar. Vergilerle ilgili borçların olup olmadığı Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden öğrenilebiliyor. Bu sayede tek bir kanal üzerinden yatırmanız gereken vergiler ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz. Vergi borçlarınızı öğrenebilmenin bir yolu da e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Bunun içinde mutlaka bir e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Şifrenizi TC kimliğinizle birlikte PTT şubelerinden alabiliyorsunuz. Oldukça basit olan bu işlem sonrasında ise şifrenizi alabiliyor yalnız vergileriniz değil her türlü bilgilerinizi de yine buradan alabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamada trafik sigortası ve kasko sigortası işlemleri de yer alıyor. Buna göre hangi sigorta şirketinden ne zaman ne kadarlık bir sigorta yaptırmış olduğunuzu da öğrenebiliyorsunuz.

Vergi Kredi Kartı İle Ödenir mi?

Sorgulayarak tespit ettiğiniz vergi borçlarınızı internet üzerinden yatırabiliyorsunuz. Özellikle anlaşmalı bankalarda bu işlemi çok basit bir şekilde yapabiliyorsunuz. Mobil bankacılık işlemleri günümüzde oldukça gelişmiştir. Akıllı cep telefonları üzerinden istediğiniz vergi ödemenizi, cezanızı ya da sigortanızı yaptırabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden ödeyebileceğiniz vergilerin başında motorlu taşıtlar vergisi ve konut vergisi bulunuyor.  Bu işlemler kredi kartı ile bazı belediyeler ve kurumlar tarafından tahsil edilmiyor. Bunun için gittiğiniz kurumda böyle bir hizmetin olup olmadığını sormanız gerekiyor. 

Vergi Borcunun Taksitlendirilmesi

Vergi ödemelerinde devlet kolaylık sağlayabilmek adına ödemeleri taksitli olarak gerçekleştiriyor. Örneğin konut ve motorlu taşıtlar vergisinde ödemeler 2 taksit olarak belirleniyor. Bu taksitleri ise siz anlaşmalı olan bankalardan yine taksitlendirerek yapabiliyorsunuz.

Vergi Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Gelelim asıl başlığımızı yanıtlamaya. Vergi borçlarının ödenmemesi durumunda işlem kademeli olarak başlatılır. Öncelikli olarak emir gönderilerek borcun ödenmesi talep edilir. Sonrasında ise ödenmemesi halinde borçlu kişiye haciz gönderilir. Vergi borcunu ödemeyen birisine hapis cezası verilmesi mümkün değildir. Yasaya göre kişinin borçlarını ödemediği takdirde özlük hakları kısıtlanamaz.

21 Kasım 2019
370 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al