Bağırsak Nasıl Çalışır?

Bağırsak Nasıl Çalışır?

Sindirim sistemi, tükettiğiniz tüm yiyecek ve sıvıları, vücuda yakıt sağlamak için gereken besinlere ayırır ve emer. Sindirim sistemi ağızdan anüse doğru ilerler ve yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak veya kolon ile rektum ve anüsü içerir. Yaklaşık 9-10 metre uzunluğundadır.

Ne yediğine bağlı olarak, yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca ilerlemesi 12-48 saat sürebilir.

Bağırsak üç bölümden oluşur:

İnce bağırsak / ince bağırsak: İnce bağırsak 6 metre uzunluğundadır ancak daha dar olduğu için ‘küçük’ olarak adlandırılır. Sindirilen gıdalardaki besinleri emer.

Kolon: Kolon ve rektum kalın bağırsağı oluşturur ve birlikte 1.5 metre uzunluğundadır. Sindirilmiş yiyecek geçerken kolon suyu alır.

Rektum: Rektum, atılmaya hazır olana kadar atık materyali depolar.

Bağırsak hareketlerinin normal sıklığı nedir?

Bağırsaklarınızı doğru kullanma sayısı konusunda belirlenmiş bir kural yoktur. Bağırsak alışkanlıkları kişiden kişiye değişebileceğinden, günde birkaç defadan haftada birkaç defaya kadar her şey normal olabilir. Bağırsak alışkanlıklarında ani bir değişiklik bir soruna işaret edebilir.

Sindirim için gerekli olan safra nedeniyle dışkılar neredeyse her zaman kahverengidir. Gıdalardaki bazı pigmentler dışkı rengini etkileyebilir ve bazı gıdalar bağırsağımız tarafından parçalanamaz ve bütün olarak atılır. Dışkınız çok koyu veya çok açık ise bu normal dışkı renginizden değişiklikse, bu bir şeyin doğru olmadığının bir işareti olabileceğinden bir doktora görünmelisiniz.

Koku, sindirim sisteminizdeki metabolik ve sindirim süreçlerini geliştiren trilyonlarca bakteriden kaynaklanır. Böylece, kokulu dışkının sağlıklı bir bağırsak anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kabızlık Nedir?

Kişi kabız olduğunda dışkısı genellikle sert, kuru ve ağrılıdır; ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve kramp yaşayabilirler. Kabızlık şunlardan kaynaklanabilir:

  • Rutindeki değişiklikler
  • Diyette yetersiz su veya lif
  • Düzenli egzersiz eksikliği
  • İlaçlar
  • Gebelik
  • Yaşlanma

Kabızlık, aşağıdaki gibi basit yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir:

  • Çözünür lif bakımından yüksek yiyecekler yemek
  • Artan fiziksel aktivite
  • Bağırsak hareketi için yeterli zaman ayırın, böylece acele etmeyin veya gerilmeyin

İshal Nedir?

İshal, bağırsak çeperi iltihaplandığında ve tahriş olduğunda ortaya çıkar ve suyun yiyecek atıklarından emilmesini zorlaştırır. Bu, genellikle ağrılı kramplar, genel halsizlik ve acilen tuvalete gitme ihtiyacının eşlik ettiği biçimlenmemiş, gevşek bağırsak hareketlerine neden olur. 

06 Şubat 2021
92 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al